text.skipToContent text.skipToNavigation

Gaming Aksesuarları

Oyuncu Olmak ya da Olmamak, İşte Bütün Mesele Bu

Oyunculuk kariyeriniz, gaming kavramının “Abi geçeyim mi?” şeklinde yaşandığı dönemlere kadar uzanıyor olabilir. Teknolojinin gelişimi, video oyunlarının gün geçtikçe daha gerçekçi ve etkileyici grafiklerle karşımıza çıkması ile geniş kitlelerin oyunlara karşı yaklaşımıyla gaming kavramı da büyük değişim gösterdi. Bu değişim, üreticiler tarafından oyun tutkunlarına, oyuncu bilgisayarlarının yanı sıra onları destekleyecek özel donanımlar ve aksesuarlar geliştirmesine de vesile oldu. Peki tüm bu donanımları ve aksesuarları “gaming” ürünü yapan, normal bir klavye ile gaming klavye arasındaki temel farklar nedir? Oyuncu ekipmanları ne gibi farklar yaratır? Gaming ürünlerini genel olarak tanımaya ne dersiniz?

Klavyendeki “W, A, S, D” Tuşların mı Arızalandı?

İşin içinde olanlar oyun seanslarının, çevre birimleri içerisinde yer alan klavye ve mouse için ne kadar yıpratıcı olduğunu zaten biliyordur. Normal bilgisayar kullanıcılarının ihtiyacı olan klavye ve mouselar genellikle; ekstra özellik sunmayan, tuş basma hissiyatı ve dayanıklılık konusunda iddiası olmayan ürünlerdir. Keza bu ürünlerden gelişmiş yazılım desteği beklemek de doğru olmayabilir. Daha çok “tak, çalıştır” yapısında olan sıradan klavye-mouse çeşitleri, sürücü bazında kalan yazılımları ve yapısal nitelikleri nedeniyle kullanıcılarına kişiselleştirme seçeneği sunmaktan uzaktır.

Gaming için özel üretilen oyun klavyeleri ve oyun mouseları ise büyük farklılıklar arz eder. En eğlenceli oyun sahnelerinde normal mouse, adeta feryat edip tuşlarının kırılabileceği endişesini derinden hissederken gaming mouse kendinden emindir. Gaming mouse’un yegane görevi, sahibinin, oyundan keyif almasına imkan tanır. Sağ, sol ve orta tuşları haricinde ekstra tuşları da beraberinde getiren gaming mouse çeşitleri, özel yazılımlarla makro atama olanaklarıyla oyuncunun yeteneklerini maksimize eder. Yine bu tür ürünler; üzerlerindeki LED aydınlatmalarla oyuncuda motivasyon sağlar, güçlü tutuş hissiyle oyuncunun kendine güvenmesine yardımcı olur ve gelişmiş zemin algılayıcısıyla oyuncuya konfor sunar.

Gaming klavye çeşitleri de oyun seanslarında başarılı bir profil çizer. Aksiyon dolu oyunlarda, hünerlerini sergilemeye başlayan gaming klavye; programlanabilir tuşlarıyla, arka LED aydınlatmasıyla, seçime göre mekanik tuş yapısıyla, oyundan alınan keyfi arttırır. Ayrıca hem gaming mouse hem de klavyeler, on milyonlarca defa tıklama ömürlerine sahiptir.

Beni Kandırmaya Çalışma, Orada Olduğunu “Duyuyorum”

Gaming konusunun daha iyi anlaşılabilmesi için notebook tarafının da ele alınması gerekir. Yeni nesil üç boyutlu oyunlar, ciddi manada işlem gücüyle akıcı biçimde oynanabiliyor. Giderek yaygınlaşan VR (sanal gerçeklik) kavramı da hesaba katıldığında; güçlü donanım bileşenlerine ve etkili soğutma çözümlerine sahip notebookların, gaming için önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Gaming aksesuar çeşitlerinde olduğu gibi gaming notebook modellerinde de donanım ve yazılımsal açıdan bulunan farklılıklar, oyunlardan alacağınız keyfi ve hatta oyun deneyiminizi doğrudan etkiler. Oyuncunun beklentisi ve bütçesine göre farklı düzeyde performans sunan gaming notebook çeşitleri, yazılım desteği ve ek özellikleriyle, günlük yaşamda kullanılan dizüstü bilgisayarlardan ayrılır.

Dijital oyunlarla zaman geçirenler, oyunlarda sesin önemini bilirler. Modern oyunlardaki çevresel ses oluşturma mekanizmaları, gerçekçi bir oyun deneyimi yaşamanıza hizmet eder. Tabii çevresel sesleri işitebilmeniz, çevresel ses oluşturabilen çok kanallı ses sistemleri veya oyuncular için özel üretilen gaming kulaklık modellerinden edinmeniz yerinde olabilir. Oyunlardaki yeteneğinizi ve oyunlardan aldığınız tatmin duygusunu büyük ölçüde belirleyebilen “Surround” etkili gaming headset’ler, oyun esnasında rakiplerinizi ayak seslerinden bile tespit edebilmenize olanak verir. Oyun oynama haricinde de değerlendirebileceğiniz gaming headset’leri; müzik dinlerken, arkadaşlarınızla İnternet'ten sesli sohbet ederken ve canlı yayın yaparken de kullanabilirsiniz.

Tüm bu ürünlerin yanı sıra direksiyon setleri ve gamepad’ler de, gaming aksesuar kapsamına giriyor. Oyun tutkunlarına ve oyun canavarı olarak nitelendirilebilecek bir oyuncu ekipman setine sahip olmak isteyenlere sunulan oyun bilgisayarlarının tamamlayıcı unsurlarından olan, mekanik klavyeler oyun kulaklıkları ve mouseları ile başarılı bir gamer’a dönüşmemek çok zor görünüyor.