text.skipToContent text.skipToNavigation

İklimSA bayilerine başvurabilir ya da ayrıntılı bilgi için tıklayabilirsiniz.

Sigma Multi Klima Kampanyası

Kampanya 04 -31 Aralık 2018 tarihleri arasında geçerli olup, Sigma marka multi split klimalarda kampanyalı fiyatlar söz konusudur. İlgili fiyat 12 metreye kadar bakır boru ve montaj işçiliğini kapsamakta olup, 18.000 BTU/h dış ünite + 9.000 ve 12.000 BTU/h iç ünite multi split klima kapasitelerinden oluşmaktadır. 9 iç üniteye kadar alternatif seçenekli multi split klimalar için yetkili bayilerimiz ile görüşebilirsiniz. Dış üniteye bağlanan her bir iç ünite için 6 metre bakır boru ve montaj işçiliği bedeli müşteriye ücretsiz temin edilecek olup, ilgili metrajın aşılması durumda müşteriye ilave 1 metre bakır boru ve montaj malzemesi için (1/4" – 3/8") bakır borularda 68,00 TL + KDV, (1/4" – 1/2") bakır borularda 73,00 TL + KDV, (3/8" – 5/8") bakır borularda 83,00 TL + KDV tutarı yansıtılacaktır. Montaj işlemlerinde elektrik besleme hattı ve sigorta işlemleri ile diğer inşaat ve dekorasyon işleri müşteriye aittir. Kampanya stoklarla sınırlı olup, 1.250 takımdır. KDV, bandrol ve diğer vergilerdeki değişiklikler ve gelebilecek yeni vergiler fiyatlara aynen yansıtılacaktır. İlanda yer alan fiyatlar tavsiye niteliğindedir. TeknoSA, kampanya süresi boyunca fiyatlarında değişiklik yapma, kampanyayı süresinden önce sona erdirme ve kampanya koşullarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar. İlanda yayınlanan resim, fiyat ve bilgilerde oluşabilecek yazım hataları söz konusu olduğunda İklimSA merkezlerindeki bilgi ve fiyatlar geçerlidir.

Fiyatlara KDV dahildir. Ayrıntılı bilgiyi İklimSA merkezlerinde bulabilirsiniz. Satıcı firma, TeknoSA İç ve Dış. Tic. A.Ş. (İklimSA) Barbaros Mahallesi, Mor Sümbül Sok. No:7/3F 1-18 Nida Kule Ataşehir Güney, Posta Kodu 34746 Ataşehir / İstanbul


İklimSA sitesine gitİklimsa

Teknosa'nın iklimlendirme sektöründeki öncü markası İklimsa, 33 yıldır hem perakende hem de kurumsal müşterilerine Sabancı güvencesiyle hizmet sunmaya devam ediyor.


İklimsa klima

İklimsa klima arayan tüm kullanıcılara ve kurumsal firmalara cazip seçenekler sunuyor. Peki, klimalar nasıl çalışır? Klimalar ortamdaki ısıyı çekip (yani sıcaklığı azaltıp), fazla nemi alarak ortama taze hava sağlamak amacıyla tasarlanmış mekanizmadır.

İnsanların bulundukları ortamdaki sıcaklığı istedikleri gibi ayarlayabilmesi, konforu ve yaşam kalitesini oldukça arttırır. Rahat edilebilecek ortam sıcaklığını ayarlayabilmek için ortamdaki havanın nem oranı da oldukça önemlidir. Fazla nem, fazla sıcaklıktan daha rahatsız edicidir. Mesela 40 °C sıcaklıkla % 10 nispi neme sahip olan hava, 30 °C sıcaklık % 80 nispi neme sahip bir havaya göre daha iyidir. Çünkü nem oranı artınca vücudun sıcaklık karşısındaki reaksiyonu yavaşlar. Bu sebeple klimalar, yalnızca havayı soğutmaz, nem oranını da ayarlar. Bu işleme de klimalandırma ya da iklimlendirme denir. Bu sebeple kullanılan donanıma da klima denir.

 

İklimsa klima kampanyaları

İklimsa, klima almak isteyenler için çok cazip kampanyalar sunuyor. 2 iç üniteli Sigma klimalarda KDV ve montaj dâhil çok avantajlı fiyat kampanyalarının yanında, kış aylarında da klima almaya karar verenler için Mitsubishi Electric klima modellerinde ve Ge Appliances marka duvar tipi klimalarda kampanyalı fiyatlar dikkat çekiyor.

İklimsa klima kampanyaları ile Mitsubishi Electric klimalara %30’a varan indirim fırsatıyla sahip olabilirsiniz.

İklimsa klima fiyatları, mesleklere özel avantajlarla, kiralama yöntemi sayesinde 36 aya varan sabit taksit seçenekleri ve vergi avantajlarıyla her bütçeye uygun olarak kullanıcılara sunuluyor.

 

Klima çeşitleri

Klimalar, çeşitlerine göre merkezi klimalar ve bireysel klimalar olmak üzere ikiye ayrılabilir. Merkezi klimalar büyük binaların iklimlendirilmesi için kullanılır. Kazan ve radyatörlerden oluşan kalorifer tesisatlarına benzetilebilir. Kazan yerine soğutma grubu ve klima santrali, radyatörlerin yerine de havalandırma kanalları ve menfezleri vb. cihazlar bulunur. Merkezi klimalar; büyük ofislerde, plazalarda, alışveriş merkezlerinde, otellerde, hastanelerde, sinemalarda, spor salonlarında ve benzer büyük binalar ve endüstriyel tesisler için idealdir. Bireysel klimalar da split, paket tip ve pencere tipi klimalar olmak üzere 3’e ayrılır.

Split klimalar, soğutma sistemi elemanlarının iki veya daha fazla gövde içine yerleştirilmesiyle oluşan cihazlardır. Split klimalar bir adet dış üniteyle bir ya da birkaç (multi split) iç üniteden oluşmaktadır. Soğutma modu çalışırken soğutucu akışkanla iç ortamın ısısı alınıp, dış üniteden atmosfere atılır. Isıtma modunda da (heat-pump), sistem iç ortamdaki soğuk havayı dış ünite vasıtasıyla dışarıya atarak iç ortamı ısıtır. 7000 BTU ile 24000 BTU arasında soğutma ve ısıtma kapasitesine sahip klimalar genelde küçük ofislerde ve konutlarda tercih edilmektedir. Daha yüksek BTU’ya sahip klimalar da ticari tip uygulamalar için (mağaza, büyük ofis, cafe vb.) tercih edilir. Kullanım ihtiyacına göre; duvar tipi klimalar, yer tavan tipi, salon tipi, kanal gizli tavan tipi ve kaset tipi olmak üzere çeşitlendirilirler. Split klimaların ayrıca bulunduğu odanın havasını temizleme, nemini alma, haftalık ya da günlük olarak programlanabilme, uzaktan kumandayla yönetilebilme gibi özelliklere sahip modeller mevcuttur.

Paket tip klimalar da kendi içlerinde ikiye ayrılırlar: düşey/yatay tip paket klimalar ve çatı tipi paket klimalar.

  • Düşey/yatay tip klimalar, direkt olarak havası iklimlendirilecek olan bölgede bulunurlar. Split klimalardan daha büyük kapasiteli klimalardır. Havayı direkt olarak iklimlendirilecek bölgeye üfleyebildikleri gibi, kısa kanallar sayesinde daha homojen hava dağılımı sağlarlar. Gerekirse iç ünitesine dış hava bağlantısı yaparak ortama taze hava verilmesi sağlanabilir.
  • Çatı Tipi Paket Klimalar, kafeterya, tiyatro, sinema vb. yerlerde yaygın olarak kullanılır. Sistem donanımının tümü iklimlendirilecek bölgenin üstündeki çatıya yerleştirilir. Sistem, iklimlendirilecek olan bölgeyle gidiş-dönüş hava kanalları yardımıyla ortamı konfor serinletir ya da ısıtır.

Pencere Tipi Klimalar; ilk klima modelleridir. Pencere ya da dış duvara monte edilen kutu şeklindedir. Cihazın bir kısmı içeride bir kısmı da dış kısımda kalır. Ortamdaki ses seviyesinin fazla olması ve yüksek elektrik tüketimi sebebiyle son yıllarda tercih edilmemeye başlanmıştır.

En çok tercih edilen klima markaları ve modelleri

Klima fiyatları çok çeşitli görünse de bu farklılığın nedeni sadece klima markaları değildir. Örneğin BTU değerine göre bakıldığında 12000 BTU klima fiyatları ile daha güçlü soğutma değeri sunan 18000 BTU klima fiyatları farklılık gösterir. Bunun yanında inventer klima fiyatları da enerji verimliliği ve performansları nedeniyle biraz daha yüksek olmaktadır.

Fiyat ve performans dengesine bakıldığında en çok tercih edilen markaların başında Mitsubishi klimalar gelmektedir denebilir. Mitsubishi markası ürettiği yüksek teknolojili klimalarla dikkat çekmektedir. İklimsa Sigma klimalar mevcut kampanyalarla dikkat çekerken, girdiği her sektörde başarısını kanıtlayan Samsung, karşımıza Samsung klima olarak da çıkıyor. Samsung klima fiyatları da Teknosa’da taksit seçenekleriyle oldukça talep görmektedir.

Sharp markası, Plasmacluster İyon teknolojisiyle havayı arındıran tek duvar tipi klima imzasıyla ön plana çıkartıyor.

İklimlendirme sektörünün “En Cool Markası” seçilen Toshiba klimalar da Teknosa’da en çok tercih edilen markalardan biridir.

BTU değeri nedir, nasıl hesaplanır?

BTU, klimaların soğutma değerlerini ifade eden birimdir. British Thermal Unit’in kısaltmasıdır. Watt ve Joule ölçüleri arasında direkt bir ilişki kurabilen bu birim, özellikle soğutma gücü için kullanılmaktadır. Soğutulmak istenen odanın özellikleri, soğutma için gereken BTU değerini vermektedir. Odaya kaç BTU değerinde klima alınması gerektiği, odanın metrekaresini (genişlik ve uzunluğun çarpımı), ülkemizin güneyindeki iller için 490, orta kesimlerdeki iller için 370, kuzey bölgelerindeki iller için 420 kat sayılarıyla çarparak ortalama bir hesaplama yapılabilir. Örneğin ülkemizin güneyinde bulunan bir şehirde en ve boyu 6 metre olan bir oda için 18000 BTU klima, ölçüler 7 metre olduğunda 24000 BTU klima ideal olacaktır.

 

Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler

Klima alırken, klima kapasitesinin ve kurulacağı odanın seçimi için mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır ki genelde bu hizmet ücretsiz olarak sağlanabilmektedir. Alınacak olan klimanın montaj, servis ve bakım hizmetlerinin uzun süre sorunsuz olarak yapılabileceğinden emin olunmalıdır. Uygun BTU kapasitesi seçimi verimli bir klima kullanımı için oldukça önemlidir. Gerekli olandan daha büyük kapasiteli bir klima almak her zaman daha iyi performans alınabileceği anlamına gelmez. Evin elektrik tesisatının alınacak olan klimanın elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahip olduğundan emin olunmalıdır.

Klimanın çıkardığı sesin düzeyine dikkat edilmeli, düşük seviyede olan cihazlar tercih edilmelidir. Klimanın montajı yapılırken, klimanın alt tarafında elektrikli cihazların bulunmamasına, klimanın su buharı ve ısıya veya yağ sıçramalarına maruz kalmayacak bir yere konmasına dikkat edilmelidir. Odanın duvarı klimayı taşıyacak sağlamlıkta olmalı, klimanın verimliliği göz önünde bulundurulmalı, dur kalk şeklinde çalışan klimalar yerine daha tasarruflu olan inverter klimalar tercih edilmelidir. Klimaların filtreleri düzenli temizlik için kolay çıkarılabilir olmalıdır. Isıtma da klimayla yapılacaksa istenilen dış ortam şartlarında ısıtma yapabilen heat pump klimalar tercih edilmelidir.