Siparişimdeki ürünler ne zaman kargoya verilir?

“Kargo ile Gönder"" seçeneği ile satın aldığınız ürünlerde;

Standart teslimat ile hafta içi saat 14:00'a kadar verilen siparişler aynı gün, hafta içi 14:00'dan sonra verilen siparişler ve hafta sonu verilen siparişler bir sonraki iş günü kargoya verilir.

Aynı gün teslimat seçeneği ile verilen siparişler, aynı gün saat 22:00’ a kadar Araskurye ile adrese teslim edilmektedir.

Yarın Sizde teslimat seçeneği ile verilen siparişler, sipariş tarihinden 1 gün sonra saat 22:00’ a kadar ARAS kurye ile adrese teslim edilmektedir.

Standart teslimat seçeneği ile verilen siparişler için anlaşmalı olduğumuz kargo şirketleri hafta sonu hizmet vermediğinden, hafta sonu verilen siparişlerin haftanın ilk iş günü itibariyle sevkiyat süreci başlamaktadır.

*Adore, Monster, Casper, Beyaz Eşya, Spor Aletleri ve 65 inch ve üzeri Televizyon ürünlerinin sevkiyatının gerçekleştirildiği kargo firması ve kargoya verilme süreleri farklıdır.

Siparişim ne zaman ulaşır?

Siparişinizin kargoya verildikten sonraki durumunu kargo takip numaranız ile kontrol edebilir veya kargo firması ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Kargo firmalarına aşağıdaki numaralardan ulaşabilirsiniz.

UPS : 444 00 66
https://www.ups.com/track?loc=tr_TR&requester=WT/

Horoz Lojistik : 0850 202 33 50
https://app3.horoz.com.tr/wsKurumsal/_genel/frmGonderiTakip.aspx?lng=tr

Aras Kargo : 444 25 52
https://www.araskargo.com.tr/tr/

Jetiz : 0850 215 3334
https://araskuryeweb.araskurye.com.tr/JetizzGonderiTakip

Siparişimin iptali için ne yapmalıyım?

Siparişinizin tamamını veya siparişinizde yer alan herhangi bir ürünü iptal edebilmeniz için ürün/ürünlerin faturalandırılmamış olması gerekmektedir. İptal talebiniz ile ilgili 0850 222 55 99 Teknosa Müşteri Hizmetleri telefon numarasından veya iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz. Faturası oluşan ürünler için iade süreci başlatılmalıdır.

Ürün iadesini nasıl yapabilirim?

İade işlemlerinizin başlayabilmesi için mutlaka faturanızda yer alan iade bölümünü ıslak imzalı bir şekilde doldurmalı, ürününüz ile birlikte depo adresimize göndermeli ya da en yakın mağazamıza başvurmalısınız.

"Mağazadan Al" seçeneği ile verdiğim siparişimi ne zaman mağazadan teslim alabilirim?

Stok var. Mağazadan hemen teslim!Seçeneği ile satın aldığınız ürünler seçtiğiniz mağaza tarafından hazırlanarak, teslim alınabilir duruma geldiğinde sms olarak tarafınıza bilgisi aktarılmaktadır. Teslim alınabilir sms’ i tarafınıza ulaşmasına takiben mağazamızı ziyaret ederek siparişinizi teslim alabilirsiniz.

Dilerseniz mağazadan hemen teslim alacağınız ürününüz için temassız teslimat seçeneğini kullanabilirsiniz. Detaylar için https://www.teknosa.com/click-drive

Hediye çekim tanımlanmadı/kullanamıyorum, ne yapmalıyım?

Hediye çeki, promosyon kodu ile ilgili sorularınız için 0850 222 55 99 Teknosa Müşteri Hizmetleri telefon numarasından veya iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz.

Teslimat adresimi değiştirebilir miyim?

Sipariş sonrası teslimat adresi değişikliği güvenlik nedeni ile yapılamamaktadır.

Üyelik bilgilerimi nasıl güncelleyebilirim?

Hesabım sayfası altında yer alan üyelik bilgilerim alanından e-mail adresiniz hariç diğer bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Üyeliğimi nasıl iptal edebilirim?

Üyelik iptali işlemleriniz için 0850 222 55 99 Teknosa Müşteri Hizmetleri veya iletişim formu üzerinden talep oluşturabilirsiniz.