Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan

Cihaz satın alma tarihi itibariyla 26 yaşından gün almamış Yükseköğretim öğrencileri faydalanabilir. Bu kapsama Açıköğretim öğrencileri dahil değildir.

Yükseköğretim: önlisans, lisans, yüksek lisans, doktora, tıpta uzmanlık ve sanatta yeterlik eğitimlerini kapsar.)

1 Kasım itibariyla alınan telefon, bilgisayar ve tabletler kapsam dahilindedir. 1 Kasım 2023 tarihinden önce satın alınan teknolojik cihazlar 9.500 TL altında olsa bile Resmi Gazete açıklamasına göre sürece dahil edilemezler.

Vergiler dahil nihai satış fiyatının 9.500 TL altındaki teknolojik cihazlar kapsam içerisindedir.

Böyle bir indirim sepet sayfasında görülmeyecektir. Alınan cihazlar mevcut listeleme fiyatları üzerinden satışta olacaktır. 9.500 TL altında satın alınmış olan telefon, bilgisayar ve tablet satın alınmasından sonra geri ödeme ile size iletilecektir. Ayrıca alınan her bir teknolojik cihaz için ayrı ayrı 5.500 TL desteği verilmemektedir; kampanyanın sunduğu toplam destek tutarı 5.500 TL olarak yansıyacaktır.

Sürece uygun yapılan alışverişiniz sonrasında satın aldığınız cihazın faturası ile birlikte https://gsbbiz.gsb.gov.tr/ sitesinden e-devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz. Bu sayede vergi iade süreci başlayacaktır.

Senaryo ya göre şöyle hesaplanacaktır;

a.) 9.499 TL değerinde bir telefon aldınız, vergi tutarı olan %44,4 üzerinden yaklaşık 4.218 TL vergi iadesi hakkı kazanırsınız.

b.)Aynı şekilde 9.499 TL değerinde bir tablet de alırsanız, vergi tutarı olan %16,7'si ile birlikte 1586 TL vergi iadesi hakkı doğacaktır.

c.) Bu alışverişte toplam vergi iade tutarı 5.804 olacağından size ödenecek tutar 5.500 TL olacak şekilde vergi iadesi yapılacaktır.

Başvuru yapıldıktan sonra başvuru https://gsbbiz.gsb.gov.tr/ sitesi üzerinden sorgulanarak süreç takibi yapılabilir. Bu sürecin tüm bilgileri resmi mevkiilerce sunulacaktır.

Bu kampanyadan elde edilen ürünlerin en az 2 yıl kullanım zorunluluğu vardır.

Yapılan resmi açıklamada 9.500 TL altındaki tüm telefon, bilgisayar ve tableti kapsadığı belirtilmiştir.

Evet, vergiler dahil nihai satış fiyatı 9500 TL altında olan telefon, tablet ve bilgisayarlar kapsam dahilindedir.

Hayır, yenilenmiş cihazlarla ilgili resmi bir açıklama belirtilmemektedir. Bu yüzden kampanya dışında kalacaktır.

 • Faturada başvuruyu yapacak öğrencinin adı ve soyadı olmak zorundadır.
 • Telefon için MAC ve IMEI ve varsa 2. IMEI bilgisi, satıcı VKN/TCKN, fatura no/ettn, fatura tarihi olmalıdır.
 • Başvuru yapan öğrencinin telefon numarası kendi üstüne kayıtlı olmalı; annesi/babası dahil olmak üzere başka biri üzerine kayıtlı olan telefon numaraları ile başvuru yapılamaz.
 • Her faturada yalnız 1 cihaz bulunmalıdır. Örnekte verildiği gibi bir telefon bir tablet alındıysa tek seferde alınmamalı; 2 ayrı alışveriş olarak süreç tamamlanmalıdır. Bu durumda, 2 ayrı fatura ile 2 ayrı başvuru yapmanız gerekir. Bu faturalarda ek olarak satın alınmış olan şarj aleti, telefon kılıfı ayrı ürünler olmamalıdır.

Teknosa iade politikalarına uyularak işlemler uygulanabilir. Burada bir kısıt bulunmamaktadır. Başvuru hemen yapılsa da vergi iadeleri yasal iade süreleri bitince başlayacaktır.Şimdi Alışverişe Başlayın


Öğrencilere Özel Vergisiz Ürün Kampanyası Katılım Koşulları
 • 25 Ekim 2023 tarihinde yapılan Resmi Gazete açıklamasıyla birlikte yükseköğretim öğrencileri 9.500 TL altındaki telefon, bilgisayar ve tabletleri vergi iadesi ile birlikte bir defa olmak şartıyla alabilecektir.
 • 1 Kasım itibariyle alınan telefon, bilgisayar ve tabletler süreç dahilindedir. 1 Kasım 2023 tarihinden önce satın alınan cihazlar 9.500 TL altında olsa bile Resmi Gazete açıklamasına göre sürece dahil edilmemiştir.
 • Kampanyadan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve cihaz satın alma tarihi itibariyla 26 yaşından gün almamış Yükseköğretim öğrencileri faydalanabilir. (Yükseköğretim: önlisans, lisans, yüksek lisans, doktora, tıpta uzmanlık ve sanatta yeterlik eğitimlerini kapsar.) Açıköğretim öğrencileri faydalanamayacaktır.
 • Vergiler dahil nihai satış fiyatının 9.500 TL altındaki teknolojik cihazlar içinde telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar kapsam içerisinde değerlendirilir. 9.500 TL altında satın alınmış olan telefon, bilgisayar ve tablet yapılmasıyla geri ödenecektir. Alınan her bir cihaz için ayrı ayrı 5.500 TL desteği yapılmayacak; toplam destek tutarı 5.500 TL olarak yapılacaktır. Örnek olarak 9.499 TL değerinde bir telefon aldınız, vergi tutarı olan %44,4 üzerinden yaklaşık 4.218 TL vergi iadesi hakkı kazanırsınız. Aynı şekilde 9.499 TL değerinde bir tablet de alırsanız, vergi tutarı olan %16,7'si ile birlikte 1586 TL vergi iadesi hakkı kazanırsınız. Toplam vergi iade tutarı 5.804 olacağından toplam tutar 5.500 TL olacak şekilde vergi iadesi yapılacaktır.
 • Vergi iadesi süreci Teknosa üzerinden yapılmayacaktır; satın alınan cihazın faturası ile birlikte gsbbiz.gsb.gov.tr sitesinden satın alım yapan öğrenciler e-devlet şifresi ile giriş yapılarak vergi iade süreci başlatmalıdır.
 • Satın alınan ürünün faturası başvuru yapacak öğrencinin ad ve soyadına olmalıdır. Telefon için MAC ve IMEI ve varsa 2. IMEI bilgisi, satıcı VKN/TCKN, fatura no/ettn, fatura tarihi olmalıdır. Başvuru yapan öğrencinin telefon numarası kendi üstüne kayıtlı olmalı; annesi/babası dahil olmak üzere başka biri üzerine kayıtlı olan telefon numaraları ile başvuru yapılamaz.
 • Her faturada yalnız 1 cihaz bulunmalıdır. Örnekte verildiği gibi bir telefon bir tablet alındıysa tek seferde alınmamalı; 2 ayrı alışveriş olarak süreç tamamlanmalıdır. Bu durumda, 2 ayrı fatura ile 2 ayrı başvuru yapmanız gerekir. Bu faturalarda ek olarak satın alınmış olan şarj aleti, telefon kılıfı ayrı ürünler olmamalıdır.
 • Başvurunun kabul edilmesi üzerine teknolojik cihaz desteği tutarı Bakanlık tarafından öğrencinin bildirmiş olduğu IBAN numarasıyla hesabına aktarılır ve bilgilendirme sistem üzerinden sağlanır.
 • Satın alınan cihazların en az 2 yıl kullanım zorunluluğu vardır. 2 Yıl boyunca satış işlemi gerçekleştirilememektedir. İkinci el cihazlar kampanya dahilinde değildir.
 • Yapılan resmi açıklamada 9.500 TL altındaki tüm telefon, bilgisayar ve tabletler kampanya dahilindedir. Teknosa.com'da ilgili yönlendirmedeki cihazları sınırlı stok sayıları ile kampanya dahilindedir.
 • Satın alınan cihazın iade süreçleri Teknosa’nın iade süreçleri ile devam etmektedir. Başvuru hemen yapılsa da vergi iadeleri yasal iade süreleri bitince başlayacaktır.
 • Başka kampanyalarla birleştirilemez. Teknosa, kampanyalar sırasında oluşabilecek öngörülemeyen değişiklikler nedeniyle ürün, fiyat değişimi yapma ve kampanyayı sona erdirme hakkını saklı tutar. Yazılım ve yazım hatalarından Teknosa sorumlu değildir.
 • Satın alınan teknolojik cihaz için bildirilen IBAN numarasının satın alan öğrenciye ait olması gerekmektedir.

Öğrenciye Vergisiz Telefon ve Bilgisayar Satışı Şartları Nedir, Hangi Modellerde Geçerlidir?

Öğrenciler için gerçekleştirilecek olan vergisiz telefon ve bilgisayar satışı, onlara teknolojiyi daha ulaşılabilir kılarak modern dünyanın ve gelişimin merkezinde yer alabilmeleri için yeni bir fırsat sunuyor. Bununla birlikte, öğrenciye vergisiz telefon ve bilgisayar satışı şartlarının neler olduğu ve vergi muafiyetinin hangi modellerde geçerli olacağı gibi konular merak uyandırmaya devam ediyor. Siz de vergisiz telefon ve bilgisayar satışı hakkında daha fazlasını öğrenmek, bu fırsattan yararlanmak istiyorsanız doğru adrestesiniz! Yazımızın devamında konuyla ilgili merak edilenlere ulaşabilir, Teknosa ile vergi muafiyetinden yararlanarak alışveriş yapma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Öğrenciye Vergisiz Telefon ve Bilgisayar Satışı Nedir?

Öğrenciye vergisiz telefon ve bilgisayar satışı, ilk kez cep telefonu ve bilgisayar alacak gençlerin bunu vergiden muaf olarak yapmasına imkân tanıyan bir alışveriş deneyimi. Belirli marka ve model telefonlar ile bilgisayarları kapsayan satış; Hazine ve Maliye, Teknoloji, Ulaştırma, Ticaret olmak üzere dört bakanlığın ortak çalışmasıyla gerçekleştiriliyor. Şartları yerine getiren kişiler aynı zamanda 12 ay geçerli aylık 10 GB internet fırsatından da ücretsiz olarak yararlanabilecek.

Yapılan açıklamalar ve netleşmiş olan şartlar sonucunda 9.500 TL’ye kadar telefon ve bilgisayarlar için 5.500 TL’ye kadar teknoloji desteği verilecek. Telefonların piyasa fiyatının %44,4’üne, bilgisayarların ise piyasa fiyatının %16,7’sine tekabül eden destek sonucunda ortaya çıkan fiyat farklılığı, vergisiz satışı bu denli cazip kılan etmenlerin başında geliyor.

Öğrencilere Vergisiz Telefon ve Bilgisayar Satışı Ne Zaman Başlayacak?

Öğrencilerin merakla beklediği, vergisiz telefon ve bilgisayar satışı için henüz netleşmiş bir başlangıç tarihi bulunmuyor. Ancak satış ile ilgili çalışmaların devam ettiğine dair açıklamalar gelmeye devam ediyor. Yapılan açıklamalar ise gerekli çalışmaların bu yıl bitmeden tamamlanacağı ve kesinleşmiş başlangıç tarihiyle şartların Bakanlıklarca açıklanacağı yönünde. Anlaşıldığı üzere, henüz satış aktif olarak başlamamış olsa da uzun süre beklememiz gerekmeyecek.

Vergisiz Telefon ve Bilgisayar Satışında Yaş Sınırı Var Mı?

Vergisiz telefon ve bilgisayar satışında yaş sınırı ile ilgili henüz net bir açıklama yapılmadı. Ancak net olan, vergi muafiyetinin yalnızca örgün eğitimdeki üniversite öğrencileri için geçerli olacağı. Yaş sınırı belli olmamakla birlikte örgün eğitimdeki tüm ön lisans ve lisans öğrencilerinin vergisiz satıştan yararlanabilmesi bekleniyor. Ayrıca üniversite öğrencilerinin gelirlerinin olup olmadığına, gelirleri varsa ne kadar olduğuna bakılmayacağı da edinilen bilgiler arasında yer alıyor.

Öğrenciler Hangi Model Telefon ve Bilgisayarı Vergisiz Alabilecek?

Satış kapsamında yer alacak ve vergisiz olarak satın alınabilecek telefon ve bilgisayarlar için belirli şartlar bulunuyor. İlgili şartları kapsamayan telefon ve bilgisayar modelleri satın almak istendiğinde, diğer şartlar yerine getirilmiş olsa bile vergi muafiyetinden yararlanmak mümkün değil.

Vergisiz satış kapsamında satın alınacak telefon ve bilgisayarların 9.500 TL’yi geçmemesi gerekecek. Bunun yanı sıra vergisiz alınabilmesi için telefon ve bilgisayar modellerinin Türkiye’de üretilmesi ya da montajlanması şartı aranacak. Daha önce kesin olmamakla birlikte açıklanmış olan, bu kapsamda yer alan telefon modellerinin bir kısmı şu şekilde sıralanabilir:

 • Xiaomi: Redmi 9C, Redmi 9T, Redmi Note 10S, Redmi 10 2022
 • OPPO:A15
 • Vivo: Y11s, Y21s, Y53s
 • Samsung: Galaxy A01, Galaxy A21s, Galaxy A30
 • TCL: 20 SE, 20 E, L7
 • Realme: C21, C21Y, C25 Omix: X300, X500
 • Tecno Mobile: Camon 16
 • General Mobile: 21, Poco C40, 24 Pro
 • Casper: VIA X30 Plus, VIA M30 Plus
 • Reeder: S19 Max Pro S
 • OMIX: X5

Türkiye’de üretilen ya da montajlanan bilgisayarlar arasındaysa Casper ve Monster markalarını sayabiliriz. Öğrencilere vergisiz olarak satılıp satılmayacağı merak edilen Apple iPhone ve Mac modelleri ise açıklanan şartlar yüzünden listelerde yer almıyor. Ancak listede alternatif olarak değerlendirilebilecek ve pek çok kişinin yüzünü gülümseten çok sayıda alternatifin yer aldığını söyleyebiliriz.

Siz de vergisiz telefon ve bilgisayar alışverişinizi her zaman uygun fiyat politikasıyla hizmet veren Teknosa’da yaparak geniş ürün yelpazesinden ve servis ağından yararlanma fırsatı yakalayabilirsiniz. Online mağazamızı ziyaret edebilir, vergi muafiyetinden yararlanmaya uygun telefon ve bilgisayar modellerini inceleyebilir, seçtiğiniz ürünleri kolay ve güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz. Üstelik yalnızca akıllı telefon ve bilgisayar modellerini değil, ihtiyacınız olan diğer ürünlere de avantajlı fiyatlarla sahip olmak için Teknosa size yeter. Telefon kılıfları, aksesuarları, şarj aletleri, kulaklıklar, bilgisayar parçaları ve çok daha fazlası Teknosa’da keşfedilmeyi bekliyor. Bununla birlikte, yalnızca teknolojik ihtiyaçlarınızı karşılamanın ötesine geçen tasarım aksesuar modelleriyle tarzınıza uygun seçimler yapmanın keyfini de Teknosa’da yaşayabileceksiniz

Öğrencilere Vergisiz Telefon ve Bilgisayar Şartları Neler?

Vergiden muaf olarak telefon ve bilgisayar sahibi olma fırsatından üniversitelerin örgün eğitim programlarına kayıtlı olan ön lisans ve lisans öğrencileri yararlanabilecek. Öğrencilerin gelirlerine bakılmayacağı ise duyurulan diğer bilgilerden.

5.500 TL’ye kadar verilecek teknoloji desteğinden yararlanabilmek için, satın alınacak telefon ve bilgisayarların piyasa satış tutarı 9.500 TL’nin altında olmalı. Telefonun 2 yıl boyunca satılmaması ve telefonla birlikte kullanılacak, 12 ay süresince ücretsiz olarak aylık 10 GB internet kullanımı tanımlanacak hattın muafiyetten yararlanan öğrencinin üzerine olması da gerekiyor. Bununla birlikte, vergisiz telefon ve bilgisayar satışı ile ücretsiz internet fırsatı her öğrenciye tek sefere mahsus olarak sunulacak.