Nasıl sipariş verebilirim?

Teknosa.com'dan ürün siparişi verebilmek için, http://www.teknosa.com web sitemizi ziyaret ederek üyeliğiniz üzerinden veya üyelik olmadan ilgilendiğiniz ürünü sepetinize ekleyerek tercih ettiğiniz ödeme yöntemi ile siparişinizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca 0850 222 55 99 Teknosa Müşteri Hizmetlerimizi arayarak telefon üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Digital Hizmet Kanallarından ( WEBChat ve Whatsapp) nasıl sipariş verebilirim?

Digital Hizmet Kanallarımız olan Whatsapp ve WEBChat’den ürün siparişi verebilirsiniz. Web sitesinde yer alan Canlı Destek bölümünden üye girişi yaparak yada üye girişi yapmadan, Whatsapp sipariş ve destek hattımızdan (0850 222 55 99) ürün satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu kanallardan yapılan alışverişlerde “İyzilink güvenli ödeme yöntemi” kullanılmaktadır. İyzilink ödeme hizmeti İyzico iş birliği ile sağlanmaktadır. Tüm sipariş işlemleriniz satış destek ekibi tarafından sizin yerinize tamamlanır. Size sadece ödeme adımında iletilen link üzerinden kart bilgilerinizi girerek ödeme yapmak kalır. Dijital Hizmet kanallarımız size zahmetsiz, hızlı ve güvenli bir alışveriş deneyimi sunar. Çalışma saatlerimiz haftanın 7 günü 10:00-22:00 saatleri arasındadır.

Siparişim "Ödeme Yapmanız Bekleniyor" statüsünde görünüyor, Ne yapmalıyım?

Bu statüdeki işlemlerde aşağıdaki durumlar yaşanıyor olabilir 0850 222 55 99 Teknosa Müşteri Hizmetleri veya iletişim formu üzerinden tarafımıza ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

EFT/havale ödemeleri:

Siparişinizi oluştururken ödeme tipi olarak EFT/havaleyi seçip ödeme işleminizi gerçekleştirdiyseniz, ödemeniz hesaplarımıza henüz yansımamış olabilir.

Bankaların internet şubesinden hesaplarımıza yapılan ödemelerin açıklama kısmına sipariş numarası yazılması durumunda, hafta içi aynı gün içerisinde, sipariş numarası belirtilmeden yapılan ödemeler ise 2 iş günü içerisinde onaylanır. İnternet bankacılığından veya banka şubesinden sipariş numarası belirtilerek yapılan havale/EFT ödemeleri, ATM'den yapılan ödemelere göre daha hızlı işleme alınır. ATM'lerden yapılan ödemelerde sipariş numarası girilemediğinden, ödemenin kontrolü ve siparişin gönderimi aşamalarında süre uzayabilir.Süreci hızlandırmak için dekontunuzu bilgilendirme@teknosa.com adresine e-posta göndererek bize ulaştırabilirsiniz.

Kredi kartı işlemlerinde güvenlik kontrolü?

Teknosa.com üzerinden kredi kartı ile oluşturulan her bir sipariş risk ekibimiz tarafından kart sahibinin güvenliği adına kontrolden geçirilmektedir.

Bu süreçte sistemde kayıtlı olan telefon numarasından risk ekiplerimiz veya banka, kart sahibine ulaşmaya çalışmaktadır. Riskli bulunan siparişlerde kart sahibine kayıtlı iletişim numarasından ulaşım sağlanamaması durumunda teyit alınamadığı için sipariş onaylanmayıp iptal edilebilir.

Sipariş iptaliyle ilgili bilgiler, sipariş sahibinin üyeliği sırasında kayda alınan e-posta adresine gönderilir. Siparişlerinizin banka tarafından onaylanabilmesi için bankanızda ve Teknosa.com' da kayıtlı kişisel bilgilerinizi güncel tutmanızı öneririz.

Nasıl Ödeme yapabilirim?

"Ödeme" sayfasında, aşağıdaki seçeneklerden size uygun olan ödeme seçeneğini seçerek siparişinizi tamamlayabilirsiniz.

Kredi Kartı
Havale
Akbank Direkt Öde İle Öde
YapıKredi Alışveriş Kredisi İle Öde
ING Alışverişçi İle Öde

Toplu sipariş verdim, siparişim iptal edilir mi?

3 adet ve üzeri siparişler toplu alım sayılacak olup tespiti durumunda siparişler iptal edilecektir.

Kampanyalardan her bir müşteri yalnızca bir kez yararlanabilir. Aynı müşterinin kampanya kapsamında birden fazla ürün satın aldığı tespit edildiği takdirde ilk siparişten sonraki siparişler iptal edilecektir.

Kargo takibimi nasıl yapabilirim?

"Hesabım" menüsü altında yer alana "Siparişlerim" alanından ilgili siparişleriniz için sipariş durumu "Kargoya Verildi" olarak görünüyorsa "Kargom Nerede?" butonuna tıklayarak kargo takip numaranıza erişebilirsiniz.

Misafir yani üye olmadan oluşturulan siparişlerde, web sitemizin en üst kısmında yer alan "Kargom Nerede" butonunu tıklayarak sipariş numarası ve e-posta bilgilerinizin girişini yaparak kargo takip numaranıza ulaşabilir ve kargo takibinizi yapabilirsiniz.

Ön sipariş nedir?

Ürünü piyasaya çıkış tarihinden önce satın aldığınızda ön sipariş vermiş olursunuz. Ön sipariş ürünlerin sevkiyat süresi ürün detay sayfasında belirtilmektedir.

Siparişimde yer alan ürün temin edilmedi. Ne yapabilirim?

Sipariş verdiğiniz ürünlerin temin edilemediği durumlarda, ilgili siparişiniz temin edilene kadar bekletilebilir ya da iptal edilebilir. İptal işlemi yapılan siparişlerde iptali gerçekleşen bedel otomatik olarak hesabınıza yatırılır.

Siparişim durumumu nasıl kontrol edebilirim?

Üyeliğiniz üzerindeki ‘’Siparişlerim’’ sayfasından sipariş durumunuzun hangi aşamada olduğunu kontrol edebilir, kargo takip numaranızı görüntüleyebilir ve siparişinizi detaylı olarak takip edebilirsiniz.

Üye olmadan oluşturulan siparişlerde, web sitemizin en üst kısmında yer alan "Kargom Nerede" butonunu tıklayarak sipariş numarası ve e-posta bilgilerinizi girerek sipariş takibinizi yapabilirsiniz.

Kargoya teslim edilen siparişlere ait kargo takip numarası SMS ve mail olarak gönderilmektedir.

Siparişimdeki durumlar neyi ifade eder?

Havale Siparişiniz Alındı

Havale/EFT ödeme yöntemi ile oluşturulan siparişte, ödemenin hesabımıza yansıması ile siparişin tarafımızdan onaylanma aralığındaki süreyi ifade etmektedir.

Havale Siparişiniz Ödeme Bekliyor

Havale/EFT ödeme yöntemi ile oluşturulan siparişte, Ödeme yapmanız bekleniyor.

Sipariş Alındı

Siparişinizin başarılı oluştuğunda aldığı statüyü ifade eder.

Havale Siparişiniz Onaylanmıştır

Havale/EFT ödeme yöntemi ile oluşturulan siparişte, ödemenin hesabımıza yansıması sonucu siparişin onaylandığını ifade etmektedir.

Siparişiniz Hazırlanıyor

Siparişinizdeki ürünler kargoya teslim edilmek üzere hazırlandığını ifade etmektedir.

Siparişiniz Kargolandı

Siparişinizdeki ürünler ilgili kargo firmasına teslim edilmiştir.

Ürününüz Paketleniyor

Siparişinizdeki ürünler ilgili verilmek üzere paketlenmektedir.

Siparişiniz İptal Edilmiştir

Siparişinizdeki ürünler iptal edildi.

Teknosa Siparişiniz İade Edilmiştir

Siparişinizdeki ürünler iade edildi

Siparişiniz Teslim Edildi

Siparişinizdeki ürünler ilgili kargo teslim firmasına teslim edilmiştir.

Siparişinizi Hazır, Teslim Alınabilir

Mağazadan hemen al olarak oluşturduğunuz siparişiniz teslimat için hazırdır.

Mağazadan Teslim Edildi

Siparişinizdeki ürünleri mağazadan teslim aldığınızda gösterilen sipariş durumudur.

Teslim Alınmadığı İçin İptal Edildi

"Mağazadan hemen al" olarak oluşturulan siparişin 4 gün sonunda teslim alınmadığı durumlarda siparişiniz otomatik olarak iptal edilmektedir.

Geciken siparişim ne zaman kargoya teslim edilir?

Ürün detay sayfasında yer alan ‘’Kargo Süresi’’ alanında belirtmiş olduğumuz sürenin istisnai olarak aşması, ürünün temin ve tedariği kaynaklıdır. Siparişinizin temin ve tedariğin de yaşanılacak gecikme hakkında detaylı bilgi için 0850 222 55 99 Teknosa Müşteri Hizmetlerimizi arayarak telefon üzerinden sevkiyat süresi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kargo teslimatında gecikme yaşanma neden nedir?

Siparişiniz kargoya teslim edildikten sonra ürünlerinizin teslimat süresi, teslimatın yapılacağı adres ve kargo firmasının teslimat süresine göre değişkenlik gösterebilir. Teslimat süreleriyle ilgili detaylı bilgiyi ilgili kargo firmasından alabilirsiniz.

Sevkiyat gecikmesine neden olan aşağıdaki durumlarda sevkiyat süreleri değişiklik gösterebilmektedir.
Yoğun kampanya dönemleri,
Resmi bayramlar,
Hava muhalefeti ve Doğal afetler

Faturam gelmedi nasıl ulaşabilirim?

Şahıs ve kurumsal faturalar ürün ile birlikte matbuu olarak ve kayıtlı e-posta adresinize elektronik fatura olarak gönderilmektedir.

Ulaşmadığı durumlarda "Siparişlerim" sayfasında, faturasını talep ettiğiniz siparişinizin ‘Sipariş Detayını Göster’ butonunu tıklayarak sipariş detayları içerisinden faturanıza ulaşabilir veya 0850 222 55 99 Teknosa Müşteri Hizmetleri veya iletişim formu üzerinden talep oluşturabilirsiniz.

Fatura bilgilerinde nasıl değişiklik yapabilirim?

Siparişiniz henüz faturalandırılmadı ise siparişiniz için iptal talebi oluşturabilir ve doğru fatura bilgileri ile yeni -sipariş verebilirsiniz.

Tarafınıza ulaşan faturada yanlışlık olduğunu görüyorsanız fatura düzeltme talebinde bulunabilirsiniz. Fatura düzeltme talepleri için ilgili yasada belirtilen fatura tarihinden itibaren 8 gün içerisinde fatura değişiklik talebinde bulunabilirsiniz. 8. günden sonra gelen fatura düzeltme talepleri yasal olarak işleme alınmamaktadır.

Fatura düzeltme talepleriniz için aşağıdaki bilgileri Teknosa mağazasına başvurarak fatura değişiklik talebinde bulunabilirsiniz.

Fatura Adı,
Fatura Adresi,
Vergi Dairesi,
Vergi No