Monitör / Oyuncu Monitörü Fiyatları ve Modelleri

Monitör
Kategoriler
FİYAT
Ekran Çözünürlüğü
Ekran Boyutu
Ekran Şekli
Yenileme Frekansı
Görüntüleme Teknolojisi
STOK KONUMU
STOK DURUMU

Monitör için 31 ürün bulundu

Tükenmek Üzere
Mağazadan Al Seçeneği İle 1.376,55 TL
Tükenmek Üzere

Monitör

Günümüzde teknolojiyle ilgilenen kişilerin monitör ihtiyacı ve arayışı giderek artmaktadır. Monitör, elektrikli cihazların görüntülerini ortaya çıkaran aygıtlardır. Televizyon ve bilgisayar gibi neredeyse her evde bulunan birçok aracın en önemli aygıtı monitördür. Son zamanlarda özellikle oyun kullanıcıları monitör kalitesine oldukça önem vermektedir.

Monitör fiyatları

Monitörler, bilgisayarın parçaları içinde en pahalı olanlardan biridir. Monitörlerin fiyatları markasına, ekran büyüklüğüne, tipine, hoparlöre, yanıt süresine ve hızına gibi birçok özelliğe göre değişir. İkisi son zamanlarda geliştirilen yeni tip olmak üzere, toplam üç tipte monitör bulunur. Bunlar CRT (Cathode Ray Tube), LCD (Liquid Crystal) ve Plazma monitörlerdir. Fiyatlandırma konusunda Plazma monitörler diğerlerine kıyasla daha pahalıdır çünkü yapımında kullanılan işçilik ve teknoloji üst düzeydir. Plazma monitörler genelde günlük bilgisayar kullanımı için değil, televizyon ve sinema teknolojileri alanında kullanılmaktadır.

Monitör fiyatları ortalama, ortalamanın üstünde ve altında olmak üzere üç kategoride değerlendirilebilir. Monitör üreten herhangi bir marka genellikle tek fiyat kategorisinde değil, üç fiyat kategorisinde farklı ürünleri satışa sunar fakat modellerin özellikleri de fiyatlarına göre değişir. Teknosa, satışa sunduğu bir monitörün ayrıntılı bilgilerini hem internet sitesinden hem de mağazalardan müşterilere verme ayrıcalığına sahiptir.

Ortalama bir fiyata sahip olan monitörler, hem oyuncu monitörü olarak hem de televizyon/bilgisayar monitörü olarak kullanılabilirler. Bu monitörlerin özellikleri ve enerji tüketimi orta seviyede olup, çok uzmanlık gerektirmeyen işlerde kullanılabilecek derecedir. Alacağınız monitörü araştırırken, internet sitelerinden fiyatları arasında karşılaştırma yapabilir ve size en uygun olanını seçebilirsiniz.

Ortalamanın altında fiyata sahip olan monitörler günün sadece belli saatini bilgisayarda geçiren kullanıcılar için uygundur. Oyuncu monitörlerinin aksine daha küçük boyuta ve daha az çözünürlüğüne sahiptir. Oyuncu monitörleri gibi özellikleri ve boyutu önemli olan monitörler ortalamanın biraz daha üstünde fiyatlara sahiptir. HP, LG ve Casper markaları detaylı özelliklere sahip monitörler üretmektedir. Günümüzde monitör üreten markaların sayısı, diğer teknolojik araç markalarına göre daha az olduğu için fiyat karşılaştırması yaparken markaların pek bir ayrıcalığı yoktur.

Oyuncu monitörü özellikleri

Monitörler konusunda en hassas ve seçici olan teknolojik araç kullanıcıları oyunculardır. Bilgisayar üzerinden oyun oynamak için bilgisayarın kapasitesi ve hızı kadar önemli olan bir diğer aygıt ise bilgisayarın monitörüdür. Bilgisayar monitörü ne kadar hızlı çalışırsa ve ne kadar yüksek çözünürlüğe sahip bir boyutta olursa, oyun oynamak o kadar kolaylaşır. Bu sebepten dolayı, bir oyuncu monitör seçerken bazı özelliklere dikkat etmelidir.

Dikkat edilmesi gereken ilk özellik, monitörün stand özellikleridir. Her bilgisayar kullanıcısı alışkanlık olarak bir bakış açısına sahiptir. Kimi monitörler yalnızca dik dururken kimi monitörler de hem dik hem yatay olarak çalışabilme özelliğine sahiptir. Monitörlerin içinde en yaygın stand özelliği, aşağı ve yukarı doğru ayarlanabilme özelliğidir.

İkinci özellik ise, monitörün hızıdır. Yanıt süresi ve yenilenme hızı, oyuncu monitörü kullanan birinin performansını etkileyebilir. Ekranın yanıt süresi sadece başlangıç esnasında önemli olsa da, yenilenme hızı oyunun neredeyse her alanında çok önemli bir yere sahiptir.

En önemli özelliklerden biri, monitörün boyutu ve çözünürlüğüdür. Monitörün boyutu kullanıcının görüş alanını arttıracağından ve gereken noktalara hızlıca odaklanmayı sağladığından dolayı normal monitörlere göre daha büyük seçilmelidir. Aynı zamanda savaş oyunları gibi hareket ve refleks gerektiren oyunlarda normal seviyenin üstünde boyuta ve çözünürlüğe sahip olan monitörleri kullanmak gerçekçiliği artıracağından oyun esnasındaki performansa da pozitif bir katkıda bulunur.

Bazı oyuncular, büyük bir monitör almak yerine orta veya küçük boyda bulunan iki monitörü birleştirerek aynı görevi görmesini sağlamaktadırlar. Monitörün çözünürlüğü, ekrandaki piksel sayısını belirleyeceğinden seçiminde oldukça titiz olunmalıdır. Çözünürlük araştırırken dikkat edilmesi gereken şey ise, bilgisayarın kapasitesinin büyüklüğüdür çünkü çözünürlük arttıkça bilgisayara binen yük de bununla doğru orantılı olarak artar. 2k çözünürlüğe sahip olan monitörler, oyun oynamak için standart seviyededir.

Aynı zamanda monitör alırken, bilgisayara bağlantı noktalarına ve bu noktaların tiplerine de dikkat etmeniz gereklidir. Çünkü bazı monitörlerde DVI gibi sık tercih edilen girişler bulunmayabilir. Eğer seçtiğiniz monitörün tek uygun olmayan tarafı bağlantı noktası ise, adaptör kullanarak bu sorunu kolayca halledebilirsiniz.

Bunların yanı sıra, son olarak dikkat etmeniz gereken nokta da monitörün panel tipidir. Günümüzde oyun amaçlı monitörlerde en çok tercih edilen panel tipi TN'dir. TN panel tipi hem oldukça ucuz fiyatlı olup hem de hızlı çalışmaktadır.

En İyi Monitör Markaları

Günümüzde monitör üreten firmaların sayısı, diğer elektrikli araçlara göre oldukça azdır. Bu sebepten dolayı monitör alıcıları marka konusunda pek seçici olamayabilirler. Teknosa, birçok farklı çeşitteki monitörü çeşitli markalar ile alıcılara sunarken aynı zamanda her bütçeye uygun satışlar yapar.

İnternette yeterince bilgi bulunmaması ve çeşitliliğin az olması sebebiyle, monitör alıcıları müşteri memnuniyeti anketlerine ve kullanıcı yorumlarına oldukça önem verirler. Son zamanlarda, en çok satış yapan ve müşterileri en çok memnun bırakan monitör markaları HP ve LG'dir. Bu iki marka, hem oyuncu monitörlerini hem de normal monitörleri satışa sunarken aynı zamanda geniş fiyat aralığı sayesinde bütçe sorunu yaşatmamaktadır. Genellikle led monitör satan HP ve LG markaları, müşteriler tarafından beğenildiği için olduça fazla rağbet görmektedir. Yine çok fazla çeşitte olmasa da yüksek kalitede monitörler üreten AOC, Viewsonic, MSI ve Dell firmaları, yüksek fiyatlarına rağmen oyuncular tarafından en çok tercih edilen markalardır. Boyut, çözünürlük, yenileme hızı, tepki süresi gibi birçok özellik bakımından üst seviyede olan bu iki marka bazen sinema teknolojisi alanında da tercih edilmektedir. Casper, Lenovo, Philips, Samsung gibi ünlü firmalar da monitör üretimi konusunda başarılı ve çeşitlidir. Neredeyse tüm fiyat kategorilerine göre üretim yapan bu firmalar müşteri memnuniyeti sebebiyle çok satılanlar arasına girmektedir.

En Ucuz Büyük Monitörler

Büyük monitörler, alıcıya sağladığı geniş bakış açısı ve kolay kullanım özelliği sayesinde son zamanlarda çok sık tercih edilirler. Monitör alıcıları, almadan önce ekranın büyüklüğünü araştırırken çözünürlüğe çok dikkat etmelidir. Çünkü bazı monitörler uygun fiyatları ile müşterinin ilgisini kazanırken, çözünürlüğü ve boyutu arasındaki orantısızlık sonrasında çok büyük sorunlar ortaya çıkabilir.

Ortalama kabul edilen bir monitörün büyüklüğü 17-23.5 inç arasında olup kimi zaman bu sayılar değişmektedir. Ortalamanın üstündeki büyüklüğe sahip olan monitörler; oyun, sinema, televizyon alanlarında daha çok tercih edilirler. Çünkü bu üç alanda görsellik diğer teknolojik özelliklere göre daha çok ön plana çıkmaktadır.

Teknosa, birçok monitörü oldukça uygun fiyatlarla satışa sunmaktadır. Teknosa.com internet sitesinde ve Teknosa mağazalarında monitör büyüklüğü konusundaki kriterinizi belirttiğiniz zaman, fiyat konusunda ucuzdan pahalıya bir sıralama ile modelleri görmeniz de mümkündür. En uygun fiyatlı markalardan biri olan Casper, fiyat ve performans açısından alıcıların olumlu yorumlarını kazanmıştır. Casper yalnızca büyük boyda değil, küçük boyda da birçok monitör seçeneğini diğerlerine kıyasla daha uygun fiyatta satışa sunar. Aynı zamanda Lenovo ve LG de boyutları büyük olmasına rağmen uygun fiyatta olan monitörleri satışa sunarlar. Bu üç markanın en iyi özelliği, müşterilerinin yorumlarının neredeyse hepsinin olumlu olmasıdır.