text.skipToContent text.skipToNavigation

Monitör

Monitör
STOK DURUMU
MARKALAR
FİYAT

Monitör kategorisinde 31 adet ürün bulundu.

Monitörler

Günümüzde teknolojiyle ilgilenen kişilerin monitör ihtiyacı ve arayışı giderek artmaktadır. Monitör, elektrikli cihazların görüntülerini ortaya çıkaran aygıtlardır. Televizyon ve bilgisayar gibi neredeyse her evde bulunan birçok aracın en önemli aygıtı monitördür. Son zamanlarda özellikle oyun kullanıcıları monitör kalitesine oldukça önem vermektedir.

Monitör fiyatları

Monitörler, bilgisayarın parçaları içinde en pahalı olanlardan biridir. Monitörlerin fiyatları markasına, ekran büyüklüğüne, tipine, hoparlöre, yanıt süresine ve hızına gibi birçok özelliğe göre değişir. İkisi son zamanlarda geliştirilen yeni tip olmak üzere, toplam üç tipte monitör bulunur. Bunlar CRT (Cathode Ray Tube), LCD (Liquid Crystal) ve Plazma monitörlerdir. Fiyatlandırma konusunda Plazma monitörler diğerlerine kıyasla daha pahalıdır çünkü yapımında kullanılan işçilik ve teknoloji üst düzeydir. Plazma monitörler genelde günlük bilgisayar kullanımı için değil, televizyon ve sinema teknolojileri alanında kullanılmaktadır.

Ortalamanın altında fiyata sahip olan monitörler günün sadece belli saatini bilgisayarda geçiren kullanıcılar için uygundur. Oyuncu monitörlerinin aksine daha küçük boyuta ve daha az çözünürlüğüne sahiptir. Oyuncu monitörleri gibi özellikleri ve boyutu önemli olan monitörler ortalamanın biraz daha üstünde fiyatlara sahiptir. HP, LG, Asus, Lenovo ve Casper markaları detaylı özelliklere sahip monitörler üretmektedir. Günümüzde monitör üreten markaların sayısı, diğer teknolojik araç markalarına göre daha az olduğu için fiyat karşılaştırması yaparken markaların pek bir ayrıcalığı yoktur.

Oyuncu monitörü özellikleri

Bilgisayar üzerinden oyun oynamak için bilgisayarın kapasitesi ve hızı kadar önemli olan bir diğer aygıt ise bilgisayarın monitörüdür. Bilgisayar monitörü ne kadar hızlı çalışırsa ve ne kadar yüksek çözünürlüğe sahip bir boyutta olursa, oyun oynamak o kadar kolaylaşır. Bu sebepten dolayı, bir oyuncu monitör seçerken bazı özelliklere dikkat etmelidir.

İkinci özellik ise, monitörün hızıdır. Yanıt süresi ve yenilenme hızı, oyuncu monitörü kullanan birinin performansını etkileyebilir. Ekranın yanıt süresi sadece başlangıç esnasında önemli olsa da, yenilenme hızı oyunun neredeyse her alanında çok önemli bir yere sahiptir. Monitörün çözünürlüğü, ekrandaki piksel sayısını belirleyeceğinden seçiminde oldukça titiz olunmalıdır. 2K çözünürlüğe sahip olan monitörler, oyun oynamak için standart seviyededir.

En Ucuz Büyük Monitörler

Ortalama kabul edilen bir monitörün büyüklüğü 17-23.5 inç arasında olup kimi zaman bu sayılar değişmektedir. Ortalamanın üstündeki büyüklüğe sahip olan monitörler; oyun, sinema, televizyon alanlarında daha çok tercih edilirler. Çünkü bu üç alanda görsellik diğer teknolojik özelliklere göre daha çok ön plana çıkmaktadır.