Flash Bellek - USB Bellekler Fiyatları ve Modelleri

USB Bellek
MARKALAR
FİYAT
Renk
STOK KONUMU
STOK DURUMU

USB Bellek için 73 ürün bulundu

%23 64,90 TL 49,90 TL
%29 44,90 TL 31,90 TL
%23 89,90 TL 69 TL
%22 54,90 TL 42,90 TL
Tükenmek Üzere
%14 79,90 TL 69 TL
%17 119 TL 99 TL

USB bellek

Verileri kalıcı olarak depolayan hem taşınabilir hem de birçok ortam tarafından kullanılmakta ve desteklenmekte olan hafıza birimlerine verilen addır. USB bellekler üzerinde belirtilen verilerin saklama süreleri sınırlıdır. Bu süre 10 yıl kadardır. Hafıza çeşitleri ilk başta bilgisayarlar olmak üzere, cep bilgisayarları, cep telefonları, televizyonlar, müzik setleri, kameralar, fotoğraf makineleri gibi birçok dijital cihazlarda kullanılır. Günümüzde bu kadar çok tercih edilmesinin en büyük etkenleri kapasitelerinin büyüklüğü, uzun ömürlü olmaları, küçük boyutlara sahip olmaları ve gün geçtikçe fiyat açısından ucuzlamalarıdır. USB bellekler elektrikle yazılıp silinebilen bellek türleridir. USB belleklere ‘'flash bellek'' adı da verilmektedir.

USB bellekler bilgisayarda bulunan USB portlarına takılırlar. Takma işlemini gerçekleştirdikten sonra belleğin bilgisayar tarafından okunması beklenmelidir. Bu bekleme süresi bilgisayarınızın hızına göre değişim gösterse de bu süre çok fazla artmamaktadır. Bilgisayarın belleği okuma işlemi bittikten sonra istediğin dosyaları kopyala yapıştır ya da sürükle bırak yöntemiyle USB belleğe ait klasöre atılması gerekir.

USB belleklerle ilgili olarak temel kavramlar vardır. Bu kavramlar şu şekildedir:

USB bellek kapasitesi; tüm hafıza çeşitleri gibi USB belleklerde de veri toplama büyüklüğü kapasiteyle doğru orantılıdır. Kapasite birim GB olarak belirtilmektedir.

Bağlantı hızı; USB'nin 1.0, 1.1, 2.0, 3.0 gibi çeşitleri bulunur. Günümüzde flash belleklerde 3.0 tipi kullanılır.

İşletim sistemi desteği; bellekler MaccOsX v10.1.2, WinXP SP1, SP2, WinVista, Win 7 ve Linux işletim sistemleriyle birlikte sıkıntısız çalışır. Bazı üretici firmalar işletim sistemleri için flash bellekle uyumlu sürücülerini cd ile kullanıcılara sunar. Flash bellek alırken işletim sistemlerine uyumlu olmasını göz ardı etmemek gerekir.

Okuma ve yazma hızı; Flash belleğin performansını en iyi şekilde gösteren önemli bir parametredir. Okuma yazma hızı yüksek olan flash bellekler düşük olanlara oranla daha hızlı bir şekilde çalışır. Okuma hızı yazma hızından her zaman daha büyüktür. Birimi MB/sn ya da GB/sn cinsinden ifade edilir. Okuma yazma hızının yüksek olması iyi bir seçim olur.

Güvenlik; Bazı flash bellek modellerinde kendilerine ait donanımsal ya da yazılımsal veri şifreleme teknikleri yer alır. Her bellek ısı ve suyu düşme güvenliğine bağlı olarak hasar görmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Flash bellekler virüs ya da zararlı olan yazılımların taşınması ve bulaştırılması için çok elverişli olduklarından sisteme takıldıktan sonra virüs programı ile taranarak içeriğinin kontrol edilmesi sağlanmalıdır.

3.0 flash diskler

3.0 flash diskler'in ilk tanıtımı 2008 yılında yapılmıştır. USB bağlantı şeklinin en hızlı sürümüdür. USB 3.0 ilerleyen zamandan 3.1 olarak güncellenmiştir. Saniyede 1,2 GB'lik veri aktarım hızını desteklese de gerçek hızı ortalama olarak 600 MB civarındadır. Günümüzde flash bellekler 3.0 tipini kullanırlar. USB 3.0 bir önceki USB 2.0 ‘a göre hem performans hem de güç yönetimi açısından önemli avantajlar sağlar. USB 2.0'da bağlantı durumu dört telli bir yapı ile sağlanmaktayken USB 3.0'ın bağlantısını dokuz tel ile sağlanır. Bu durum çok ciddi bir hız farkına sebep olur. USB 3.0 çift taraflı veri aktarır.

Hem veriyi alıp hem de yazdırma işlemini gerçekleştirir. USB 2.0 ile de uyumlu bir şekilde çalışır. USB 2.0 portuna USB 3.0 bağlandığı takdirde hız USB 2.0 hızı şeklinde olacaktır. USB 3.0 hızından verimli şekilde yararlanabilmek için bağlantı yaptığınız portta USB 3.0'ı destekleyecek nitelikte olmalıdır. Başta bilgisayarlar olmak üzere USB üzerinden bağlantı sağlanabilecek tüm cihazlarda kullanılır. GB şeklinde veriyi USB 3.0 ile transfer etmek sadece saniyeler sürer.

USB 3.0 ile birlikte flash bellek teknolojisi yeni bir ivme kazanmış durumdadır. Hem veri aktarma hem de yazma hızı artış gösterdiği için flaş belleklerin kapasiteleri de artış göstermektedir. USB 2.0 maksimum 60 MB hızı desteklerken, USB 3.0'ın ise 10 kat daha fazla hızı desteklediği söylenmektedir.

  • USB 2.0 Bellek: Hız 480 MB/sn (60 MB/sn)
  • USB 3.0 Bellek: Hız 4,80 GB/sn (600 MB/sn)

USB 2.0 bellek 480 MB/sn bant genişliğine sahip iken, USB 3.0 bellek 4,80 GB/sn bant genişliğine sahiptir.

Hız dışında USB 3.0'ın en önemli özelliklerinden bir tanesi ise daha az enerji tüketimine katkı sağlamasıdır. Bunu sağlayan sistem ise, daha önceki USB modellerinde olmayan bir özelliktir. Bu özellik, cihazlar çalışmaya başlayacakları durumda diğer bölüme bununla ilgili bir sinyal gönderecekler ve bu sinyal sayesinde USB 3.0 cihaza enerji aktarıma başlayacaktır. Cihaz aktif olmadığı durumlarda ise, USB üzerinde gereksiz olan enerji aktarımını durduracak bir sisteme sahiptir.

Taşınabilir bellek modelleri ve markaları

Herkesin bir gün bilgisayar kapsama alanları dolacaktır ve flaş belleklere ihtiyaç duyulacaktır. Bu durumda dosyalarınızı saklayabileceğiniz ve ihtiyaç duyacağınız taşınabilir bellek modelleri ve markaları çeşitlilik gösterir. USB bellek modelleri, kaliteli ve ucuz USB bellekler, yüksek kapasiteli ve hızlı bellekler diye çeşitlilik arz etmektedir. USB flash bellek çeşitlerini şu şekilde sıralanabilir;

  • SD kart (secure digital)
  • Compact flash
  • Multimedia card
  • Smart media
  • Memory stick

Teknosa'da taşınabilir bellek markaları arasında Toshiba ve Sandisk yer alır. Kapasite alanlarına göre 16 GB, 32 GB, 64 GB ve 128 GB şeklinde ayrılırlar.

Toshiba 16 GB taşınabilir bellek, 16 GB READYBOOST modelidir. Boyut olarak 54,5*20*9 şeklinde ağırlığı ise, 7.5 gramdır. Okuma aktarım hızı 21, yazma aktarım hızı 3.9'dur. Garanti süresi 5 yıl olarak tanımlanmıştır.

Toshiba 32 GB taşınabilir bellek, 32GB READYBOOST modelidir. Boyut , ağırlık, okuma ve yazma aktarım hızı olarak 16 GB ile aynıdır.

Sandisk SDCZ50-064G-B35 Cruzer blade 64 GB USB bellek, kompakt ve şık hafif tasarıma sahiptir. Dosyaları en kolay şekilde paylaşma, koruma ve depolama işlemine sahiptir. Kişisel dosyalarda parola koruması ve şifreleme teknikleri vardır. 4 GB, 8 GB, 16 GB ve 32 GB kapasiteleri mevcuttur.

Sandisk Sdcz600-128G-G35 128GB Usb 3.0, dosyaların güvenilir ve hızlı bir şekilde depolanıp aktarılmalarını sağlar. Kullanıcılara 16 GB ve 256 GB arasında depolama alanı tanır. USB 3.0 performans özelliğine sahiptir. USB 2.0 bağlantıları ile geriye dönük uyumluluk gösterir. Beş yıl garanti süresi vardır. Siyah ve kırmızı renklerin birleşimiyle şık bir görünüm oluşturmuştur.

Flash bellek fiyatları marka, kapasite ve modellerine göre fiyat aralıkları oluşturabilir.

USB bellek kapasitesi

Teknolojik cihazların kendilerine ait olan dahili bir depolama kapasiteleri vardır. Fakat günümüzde dosya boyutları büyüdüğünden dahili depolama kapasiteleri yetersiz kalır. Bundan dolayı birçok kişi depolama birimlerine yönelmiş durumdadır. USB bellek boyutları ilk üretildikleri zamanda maksimum 16 GB depolama kapasitesine sahip durumdayken günümüzde 1 TB depolama kapasitesine sahip olan USB bellekler piyasaya sürülmüştür. Fakat yüksek depolama kapasitesine sahip olan USB belleklerin fiyatları yüksek olduğundan daha az tercih edilirler.

Bunların yerine kapasitesine göre fiyatı daha uygun olan harici harddiskler daha çok tercih edilir. Toplam kapasite; modül ya da kit olarak sisteme takılmış olan belleklerin sunduğu ve GB ile belirtilmiş olan toplam bellek kapasitesidir. Toplam bellek değerinin büyük olması iyi bir durumdur. Bu sayede sistemde çok daha yüksek miktarda etkin bir şekilde veriyi işleyebilme özelliğine sahiptir. Aynı anda birden çok işlem yapılabilir.