MP3 ve MP4 Çalar Fiyatları ve Modelleri

MP3 ve MP4 Çalar
FİYAT
STOK KONUMU
STOK DURUMU
MP3 çalar, MP4 Çalar

Hem en uygun fiyatlı hem son teknoloji MP3 çalar, MP4 Çalar modelleri Teknosa'da! MP3 çalar, MP4 Çalar fiyatlarını ve özelliklerini karşılaştırın, kullanıcı yorumlarını okuyun ve Teknosa güvencesiyle satın alın. Aradığınız MP3 çalar, MP4 Çalar sizi bekliyor!

EN FAVORİ MARKALAR

MP3 ve MP4 Çalar için 4 ürün bulundu

Tükenmek Üzere

MP3 çalar MPEG formatındaki ses dosyalarını oynatabilen bir cihazdır. MPEG'in açılımı ise “Motion Pictures Experts Group”tur. MP3, MPEG Layer 3'ün kısaltılmış versiyonudur. MP3 teknolojisi MPEG – 1 ve MPEG – 2 formatlarından türetilen bir formattır. MP3'ten önce 4 dakikalık ses dosyalarını kaydedebilmek için 60 – 70 MB hafızaya ihtiyaç vardı; ancak bu sıkıştırma metodunun gelişmesinden sonra dosya boyutları 10 kat küçültüldü. Elbette dosya boyutunu çok daha fazla küçültmek mümkün; ancak dosya boyutu küçüldükçe dosya kalitesinden kayıplar yaşanabiliyor. Bu da ses kalitesinin düşmesine neden oluyor. Son teknolojide MP3 dosya formatı, dosyaların 16 kata kadar küçülmesine imkân veriyor.

Ses dosyalarını MP3 formatında sıkıştırma teknolojisi geliştirilmeden önce, bu dosyalar wav, au, snd, pcm, voc gibi formatlarda dinlenebiliyordu; ancak bu formatları tüm cihazlar tanımıyordu. MP3 teknolojisiyle birlikte neredeyse her cihazın tanıdığı bir format da geliştirilmiş oldu.

MP4 çalar nedir?

MP4, MPEG-4 Part14'ün kısaltmasıdır. MP3 bir ses dosyası formatıyken, MP4 bir video depolama formatıdır. Bu format içinde ses ve videolu görüntü barındırır. Gerektiğinde altyazı bile eklenebilen bir depolama formatıdır. Bir MP4 dosyasında, dosyanın ses ve video katmanları ayrı ayrı sıkıştırılıp depolanır. Hatta MP4 formatındaki dosyanın ses katmanını MP3 formatında kaydetmek de mümkündür. MP4 dosyalarını oynatabilmek için birçok farklı uygulama ve cihaz kullanılabilir. Fakat genelde taşınabilir medya cihazları tercih edilmektedir. Microsoft Windows, Linux, Mac gibi platformlarda bu dosyaları kullanabilmek için sayısız uygulama vardır.

MP3 ve MP4 farkları nelerdir?

  • MP3 formatı Fraunhofer Enstitüsü isimli Alman bir kuruluş tarafından geliştirilmiştir. MP4 ise Apple bünyesinde ISO (International Organization for Standardization) isimli bir kuruluş tarafından geliştirilmiştir.
  • MP3'teki ses kalitesi kaybı neredeyse algılanamaz bir boyuttadır. İlk versiyonu uzun araştırmalar sonunda 1995 yılında kullanıcıya sunulmuştur. MP4 ise ilk olarak 2001 yılında ortaya çıkmış, 2003 yılında ise geliştirilmiş bir versiyonu kullanıma girmiştir.
  • MP3 sadece ses dosyasını depolayabilen bir formattır. Ses kalitesindeki kayıp neredeyse sıfırdır. MP4 ise ses, görüntü hatta altyazı bile içerebilir; fakat dosya boyutu doğal olarak daha büyük olacaktır.
  • MP3 sıkıştırma formatı, MP4'e göre çok daha kullanışlı ve ses kalitesi daha yüksek olduğundan, MP3 dosya formatının kullanımı açık ara farkla daha yaygındır.

MP3 ya da MP4 Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Video desteği: Satın aldığınız cihazda video desteği istiyorsanız, MP4 çalar işinizi görecektir. İnternetinizi harcamak veya internet üzerinden indirdiğiniz dosyayla telefonunuzun hafızasını doldurmak istemiyorsanız MP4 çalar sizin için biçilmiş kaftan olacaktır. Sony, Philips, Goldmaster gibi markaların video destekli müzik çalar modelleri bulunmaktadır. Diğer tasarım özelliklerine göre bu markalardan birini tercih edebilirsiniz.

Ekran boyutu farkı: Müzik çalarlar birçok farklı ekran boyutunda olabiliyor. Bazıları birkaç satırlık görüntü verebilirken, bazıları çok daha büyük ekrana sahip olabilir. Cihazın hafızasındaki dosyaları rahatça görebilmek ve daha rahat gezinebilmek istiyorsanız, büyük ekranlı cihazlara yönelebilirsiniz.

Hafıza/ Bellek Kapasitesi: MP3/ MP4 çalar alırken dikkat edilmesi gereken belki de en önemli özellik cihazın hafızasıdır. Çoğu cihaza hafıza kartı takılamaz ve cihazın kendi hafızasıyla yetinmeniz gerekebilir. Bu durumda aldığınız cihaza ne kadar dosya yükleyebileceğiniz önemli bir konudur.

Kulaklık ve ses kalitesi: Genellikle müzik çalar alırken paketinden kulaklık da çıkıyor. Aldığınız cihazın kalitesi aslında içinden çıkan kulaklığın ses kalitesinden anlaşılıyor.