text.skipToContent text.skipToNavigation

Mouse

KATEGORÄ°LER
KATEGORİLER
STOK DURUMU
MARKALAR
FİYAT

Mouse kategorisinde 103 adet ürün bulundu.

Mouse

Dilimize fare ismiyle geçmiş İngilizcesi ise Mouse olan aygıt bilgisayarın donanım parçalarından biridir. Bilgisayar ekranında ögelerin hareket ettirilmesine, ögelerin temsil ettiği işlemlerin yapılmasına yardımcı olur. Kullanıcının komutlarına göre ekrandaki imleç hareket eder ve işlemlerin gerçekleşmesini sağlar. Standart olarak görevlerin gerçekleştirilebilmesi için mouse üzerinde üç adet tuş bulunur. Mimarlık, bilgisayar oyunu gibi bazı özel alanlardaki farklı görevleri yerine getirebilmek için ise tuş sayısı ve özellikler artabilir.

Mouse seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Mouse seçerken öncelikle hangi amaçlarla kullanılacağı saptanmalıdır. Bilgisayar oyunu oynamak, çizim yapmak, grafik tasarım ya da sadece temel işlevlerin yapılması için kullanılan mouselar farklı özelliklere sahip olmalıdır. Mouseların bir DPI ayarı vardır. Bu DPI ayarlarında mouse ait hassasiyet yani duyarlılık ayarları mevcuttur. Bu hassasiyet ayarlarının göz önünde tutulması yeterli olur. Standart bir mouse alındığında normal işlerde, evde, işyerinde, ofiste kullanılabilir, bu mouseların dpi ayarı genel olarak 800 DPI’dir. Eğer sadece internet üzerinde sörf yapılacaksa bu ayarda bir mouse alınabilir. Eğer oyun oynamak ve çizim yapmak gibi özel bir işlev aranıyorsa dpi ayarı yüksek olan mouselar tercih edilmelidir. Çünkü DPI ayarı yüksek olanlar daha hassas ve duyarlıdır. Bu durumda yapılan işlemlerden daha net ve kaliteli sonuçlar alınır. Ayrıca mouse seçerken mouse çeşitleri de önemlidir. Optik ve USB bağlantılı fareler daha hızlı ve daha kullanışlıdır. Kablolu mouselar da oyun için iyi bir tercihtir çünkü oyun sırasında bağlantı nedeniyle kopmaların yaşanmasına engel olur.

En popüler Mouse modelleri ve  Mouse Fiyatları

Mouse modelleri kullanıcının amacına göre, aranan işlevlere göre farklılık gösterir;

  • En popüler mouse modellerinden biri SteelSeries’in Rival modelidir. Uygun fiyatı, kalitesi ve sağlam tasarımı ile kullanıcıların dikkatini çeker.
  • Logitech G402 de yine tercih edilen ve biraz daha üst düzey performans sunan bir modeldir.
  • Razer Basiliks de kullanıcılar tarafından çokça tercih edilen bir mouse modelidir.
  • Corsair'in modeli Dark Core SE RGB, ergonomik ve dokulu tasarımı ile oyuncuları oldukça etkilemekte ve üzerinde 9 adet programlanabilir tuş barındırmaktadır. Hem kablolu hem kablosuz kullanım imkanı  sunar.
  • Tüm bu mouse modellerinin yanında Apple mouse da yer vermekte fayda vardır. Apple mouse modeli Magic Mouse şeklinde adlandırılmaktadır. Tamamen şarj edilebilir özellikte bir üründür. Sağlam ve pile ihtiyaç duymadığı için daha hafif bir yapıya sahiptir. Optimize edilmiş yüzey tasarımı sayesinde pürüzsüz ve rahat hareket ettirilebilir.

 Kullanım amacına yönelik çok çeşitli mouse modelleri bulmak günümüzde mümkün. Aranan özelliklere göre tercih edilecek mouse modeli değişebileceği gibi tercih edilen modele göre de fiyatlar farklılık gösterir. Teknosa.com’da sayılan bu mouse marka ve modellerine ulaşmak mümkündür. Teknosa mağazalarında tercihe göre çok çeşitli mouse modelleri bulunabilir. Aynı zamanda fiyat ve uygunluk konusunda Teknosa çok geniş bir yelpaze sunar.