Mouse Fiyatları ve Modelleri

Mouse
FİYAT
Renk
STOK KONUMU
STOK DURUMU

Mouse için 107 ürün bulundu

%5 99,90 TL 94,90 TL
%25 199 TL 149 TL
LOGITECH
%13 119,90 TL 104,90 TL
%13 119,90 TL 104,90 TL
%13 109 TL 94,90 TL
%13 109 TL 94,90 TL

Mouse modelleri

Dilimize fare ismiyle geçmiş İngilizcesi ise Mouse olan aygıt bilgisayarın donanım parçalarından biridir. Bilgisayar ekranında öğelerin hareket ettirilmesine, öğelerin temsil ettiği işlemlerin yapılmasına yardımcı olur. Kullanıcının komutlarına göre ekrandaki imleç hareket eder ve işlemlerin gerçekleşmesini sağlar. Standart olarak görevlerin gerçekleştirilebilmesi için mouse üzerinde üç adet tuş bulunur. Mimarlık, bilgisayar oyunu gibi bazı özel alanlardaki farklı görevleri yerine getirebilmek için ise tuş sayısı ve özellikler artabilir.

Mouse çeşitleri nelerdir?

Mouse çeşitleri, bilgisayara bağlanma ve hareketi algılama şekillerine göre iki gruba ayrılır. Bu iki grup da kendi içlerinde farklı kollara ayrılır. Bilgisayara bağlanma şekillerine göre mouse çeşitleri; kablolu mouse, kablosuz mouse, Kızılötesi, radyo dalgalı, Bluetooth mouse ve 3D Mouse'lar olarak ayrılır. Kablolu mouselar bilgisayara, PS2 veya USB yoluyla bağlanır. Çeşitli adaptörler aracılığıyla USB girişler PS/2'ye ya da tam tersine de dönüştürülebilir. En çok kullanılan mouse çeşidi kablolu ve kablosuz olanlardır. Kablosuz mouselar bilgisayara bir çip yoluyla bağlanırlar. Bu mouseların boyutu genelde küçük olur. Hareketi algılama şekillerine göre mouse çeşitleri ise kendi içlerinde; mekanik, optik, dokunsal, touchpad, trackpad olarak beşe ayrılır.

Mouse seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Mouse seçerken öncelikle hangi amaçlarla kullanılacağı saptanmalıdır. Bilgisayar oyunu oynamak, çizim yapmak, grafik tasarım ya da sadece temel işlevlerin yapılması için kullanılan mouselar farklı özelliklere sahip olmalıdır. Mouseların bir DPI ayarı vardır. Bu DPI ayarlarında mouse ait hassasiyet yani duyarlılık ayarları mevcuttur. Bu hassasiyet ayarlarının göz önünde tutulması yeterli olur. Standart bir mouse alındığında normal işlerde, evde, işyerinde, ofiste kullanılabilir, bu mouseların dpi ayarı genel olarak 800 DPI'dir. Eğer sadece internet üzerinde sörf yapılacaksa bu ayarda bir mouse alınabilir. Eğer oyun oynamak ve çizim yapmak gibi özel bir işlev aranıyorsa DPI ayarı yüksek mouselar tercih edilmelidir. Çünkü DPI ayarı yüksek olanlar daha hassas ve duyarlıdır. Bu durumda yapılan işlemlerden daha net ve kaliteli sonuçlar alınır. Ayrıca mouse seçerken mouse çeşitleri de önemlidir. Optik ve USB bağlantılı fareler daha hızlı ve daha kullanışlıdır. Kablolu mouselar da oyun için iyi bir tercihtir çünkü oyun sırasında bağlantı nedeniyle kopmaların yaşanmasına engel olur.

En çok tercih edilen Mousepad modelleri

Mousepadler, rahatça hareket ettirmek, oyunlarda ve gündelik kullanımda stabil bir deneyim sağlamak, reflekslerden istenilen sonuçları almak gibi işlevler için kullanılır. Mousepadler zamanla, özellikle oyun sektörünün hızla ilerlemesiyle daha da popüler hale geldi. Öyle ki kablolu şekilleri bile piyasada kendini göstermeye başladı. SteelSeries Qck, kalınlığı 2mm olan bu mousepad'in farklı modelleri mevcuttur. Model çeşitliliğine göre de fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Logitech G240 bir diğer mousepad çeşididir. Pürüzsüz yüzeyi, dengeli kauçuk tabanı rahatlıktan ödün vermeden dengeli bir kullanım sağlamaktadır. Razer Firefly, diğer mousepad'lerden oldukça farklı bir deneyim sunmaktadır.

Mouse Markaları

Bilgisayar kullanıcılarının en önemli donanım ürünlerinin başında mouse gelmektedir. Mouse kategorisinde bir çok marka ürünleriyle yer almaktadır. HP, Microsoft, Preo, Logitech, Inca, SteelSeries, Frisby, Razer Teknosa'da bulabileceğiniz mouse markaları arasındadır.