text.skipToContent text.skipToNavigation

Uydu Alıcı ve Aksesuarları

KATEGORÄ°LER
STOK DURUMU
MARKALAR
FİYAT

Uydu Alıcı ve Aksesuarları kategorisinde 36 adet ürün bulundu.

%27 37 TL 27 TL
%13 149,90 TL 129,90 TL

UYDU ALICI ve AKSESUARLARI

Uydu alıcısı, uydudan gelen LNB sinyallerinin işlenip televizyonda görüntüye çevrilmesi işlemini gerçekleştirir. İlk nesil uydu alıcıları analog uydu alıcılarıdır. Zamanla teknolojinin ilerlemesiyle Analog uydu alıcılarının yerini Dijital uydu alıcıları almıştır. Gelişen yayıncılık teknolojileri Dijital HD uydu alıcılarını kullanıcılara sunmaktadır.

Gelişen teknolojiyle beraber gelinen bu noktada uydu alıcıları harici ve dahili olmak üzere ikiye ayrılır. SD uydu alıcısı; standart yayın formatında olan yayınların alınmasını sağlar. SD’nin açılımı Standart Definition’dır. HD uydu alıcısı; yüksek çözünürlüklü yayın formatında olan yayınların alınmasını sağlayan uydu alıcısına denir. HD’nin açılımı High Definition’dır.   Bu yayınların izlenebilmesi için televizyonun, HD yüksek çözünürlükte ki yayınlara uygun olması gerekir.

Günden güne gelişen yeni televizyon modellerinde yaygın olarak dahili uydu alıcı ve aksesuarları kullanılsa da birçok evde bireysel çanak sistemi de kullanılmaktadır. Çanağın yerleştirildiği konumdan uydu alıcı ve aksesuarları büyük ölçüde etkilenir. Akıllı televizyonlar, 3D TV’ler, medya oynatıcılar ve daha fazlası derken, oturma odalarının çehresi bundan 10 yıl öncesine göre küçük bir farkla bile olsa bir hayli değişmiş ve televizyon izleme alışkanlıkları da bu durumda farklılık göstermeye başlamıştır. Fakat halen pek çok kullanıcının oturma odasında, televizyonun altında bir uydu alıcı kutusu bulunuyor. Bu uydu alıcı, SD görüntü alacak şekilde tasarlanmıştır. Bu gibi bir durumda elde edilecek görüntüde pikselleri teker teker saymak mümkün olacaktır ve bu da gerçekten rahatsız edici bir görüntü oluşturur.

Eğer HD TV dahili uydu alıcısına sahip değilse ve HD yayın yapan bir uydu alıcısına terfi etmek isteniliyorsa biraz araştırma yapmakta fayda vardır. Elbette, yine de hali hazırda HD uydu alıcısına sahip olanlar ve yeni bir HD uydu alıcısı satın almak isteyenler de belli başlı özellikleri araştırmalıdır.

Android uydu alıcıları

Dreambox markası ile tanınan ve Linux üzerine kurulu enigma işletim sistemi, esnek ve geliştirilebilir yapısı sayesinde kullanıcılar tarafından çok tercih edilir. Dreambox markasınının tekelinde olan açık kaynak kodlu bu yazılım bir süre sonra oradan çıkmıştır. Bu sistem, bu yazılımı kullanan birçok marka tarafından da kullanılır oldu. Enigma sistemli bu yeni markalı cihazların Dreambox’tan daha düşük fiyatlara satılması da bu yeni markalara olan talebi arttırarak kısa sürede markalaşma sürecini tamamlamasını sağladı. Enigma sistemli markalar arasına her yıl yenilerini eklenmeye devam ediyor.

Teknosa mağazaları ve Teknosa.com her alanda olduğu gibi uydu alıcı tercih etme konusunda da kullanıcısına geniş olanaklar sağlamaktadır. Kullanıcıların uydu alıcısı satın almadan önce Teknosa mağazalarını ziyaret etmesi oldukça faydalı olacaktır.