Televizyon Satın Alma Rehberi

PANEL TEKNOLOJİLERİ

LED Televizyonlar

LED teknolojisi öncesinde hayatımızda olan LCD teknolojisi, panelde kullanılan kabin içi materyaller sebebi ile hem kalın hem de hissedilir ölçüde ağırdı. Değişen tüketici ihtiyaçları ve gelişen teknoloji ile beraber LCD paneller yenilenme yönünde zorlanmış ve panel aynı kalsa da (IPS ya da VA) arka ışık aydınlatma şekli olan FLORESAN ampüller yerine LED (Light Emitting Diode, Işık Yayan Diyot) olarak adlandırılan yüksek ışık değerli fakat düşük enerji maliyetli diyot teknolojisi kullanılmış ve böylece LED Televizyonlar hayatımıza girmiştir. Led TV, daha ince, daha hafif ve enerji tüketimi LCD’ye göre daha az olan bir teknolojidir.

OLED Televizyonlar

Son yıllarda gelişen teknolojiler LCD ve LED Tv’lerin ihtiyaç duyduğu arka ışık aydınlatmasını ortadan kaldırmış ve bu sayede yeni bir teknolojiye sahip olan OLED ekranlar hayatımıza girmiştir. OLED Tv’ler piksellerin kendi kendilerini aydınlatması nedeniyle OLED (Organig Light Emitting Diode - Organik Işık Yayan Diyot) ismini almıştır. OLED TV’ler daha iyi görüntü kalitesi sunması, daha az enerji tüketimi sağlaması ve teknolojisi itibariyle daha ince bir yapıya sahip olması ile hayatımızda büyük kolaylık sağlamıştır.

OLED Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Her piksel kendi ışığını sadece gerektiği zamanda kendisi üretir ve sadece gerekli olan renk pikselini çalıştırır. Bu sayede diğer tüm panel türlerinden açık ara fark ile gerçeğe en yakın görüntü kalitesini sunar. Ayrıca diğer türlerde gerekli olan birden fazla görüntü katmanlarını ortadan kaldırarak sadece 3 katman ile en ince gövde yapısına sahiptir.

Tv’de arka ışık kaynağının olmaması nedeniyle kontrast değerinin sınırsız olmasını ve ışık üretimini yapan piksellerin kontrolünde kayıpsız bir tepkime süresinin olmasını sağlamıştır. OLED Tv’ler 0 (sıfır) tepkime süresi ve sonsuz Kontrast değerine sahiptir.

ÇÖZÜNÜRLÜK TEKNOLOJİLERİ

Bir ekran içinde dizili, RGB (Kırmızı, yeşil, mavi) olarak 3 renkten oluşan her bir noktaya piksel, bu piksellerin ekran yüzeyi boyunca yatay ve dikey olarak toplam sayısına ise çözünürlük denir.

HD: HD Ready (High Definition) teknolojisinde piksel sayısı 1366 (yatay) 768 (dikey) olup, terim olarak 720p diye ifade edilmektedir. 720p içeriklerin tamamı izlenebilir ve SD (Normal Yayın) yayına göre daha gerçeğe yakın görüntü elde edilir.

FULL HD: Full HD (Full High Definition) yüksek çözünürlük anlamına gelir. Paneldeki piksel sayılarının 1920 (yatay) 1080 (dikey) oluşması ile meydana gelir. Sıkıştırılmış video, içerik ve görüntüleri izleyebilmek için gerekli olan keskinlik ve derinliği sunar.

ULTRA HD 4K: Ultra HD 4K, ekranların bir önceki versiyonu olan Full HD ekranlardaki piksel sayılarının artırılmasıyla 4K teknoloji hayatımıza girmiştir. Full HD ekranlarda 1920 (yatay) 1080 (dikey) piksel sunarken, 4K ekranlar 3840 (yatay) 2160 (dikey) piksel sunmaktadır. Full HD olan bir görüntünün netliğini ve keskinliğini artırarak 4 kat daha net görüntü ile çıkartılarak daha keyifli bir seyir performansı sunmaktadır.

SMART TEKNOLOJİSİ NEDİR?

Bilinen standart televizyonların artık geride kaldığı bir konuda SMART TV (Akıllı TV) özelliğidir. Smart Televizyonlar, televizyonun standart ayar menüleri haricinde ikinci bir menü ve uygulama ekranı içermekte ve bu menüler ile internette sörf yapabilme, sosyal medya uygulamalarını kullanabilme ve bankacılık işlemleri yapabilme gibi bir çok imkanı sunmaktadır. Smart menüler markaya özel hazırlanabildiği gibi yama olarak da eklenebilmektedir.

Bu özellik yukarıda sayılanların dışında donanıma paralel yerleştirilmiş arka plan uygulamaları da kullanmaya olanak sağlar. Smart özelliği ile TKGS (Türksat Kanal Güncelleme Sistemi) gibi özellikleri kullanabilirsiniz. TKGS, dahili uydu cihazı ile birlikte çalışan hızlı kanal yüklemeyi sağlayan bir yazılımdır. Ayrıca Bluetooth, Wi-fi, ekran yansıtma gibi özellikler de bu yazılım ile birlikte kullanılabilmektedir.

YENİ NESİL HDR TEKNOLOJİLERİ

DOLBY VISION

Normal HDR, video içeriğinin tamamına tek seferde HDR uygularken, DOLBY VISION aynı video içeriğinin saniyede geçen 24 kare resmine ayrı ayrı HDR uygular. Böylece her sahnede oldukça zengin ve kaliteli bir görüntü oluşturarak %33 oranında bir performans artışı sunar. DOLBYVISION HDR ses ve görüntü teknolojilerinde ünlenmiş olan DOLBY DIGITAL firmasının ürettiği yeni bir görüntü formudur.

HDR10

Video içeriği aynı anda 3 farklı kamera ile çekilir. Bu sayede hareketli ve durağan görüntüde en canlı renk, ışık ve detay performansı sağlayan HDR özelliği oluşturulur. Böylece ekrandan gerçeğe en yakın renk ve detay performansı alınmış olur.

HLG

HDR türevlerinden olan HLG (Hybrid Log Gamma) canlı yayınların analizlerini yaparak içeriklerini kodlar ve HDR Efekt için kullanabileceği verileri içinde saklar. Bu sayede standart televizyon yayınları herhangi bir düzenlemeye gerek kalmadan HDR formatında görüntülenebilir.

Büyük Ekran Televizyonları İncele

SES TEKNOLOJİLERİ

Günümüz televizyonları görüntü teknolojilerinde olduğu kadar ses teknolojilerinde de gelişim göstermiş ve standart bir televizyondan çok daha kaliteli ses formları sunmaya başlamıştır.

THX

Hoparlörler arasındaki akustik ses ve bas-tiz olarak ton farkını ortadan kaldırarak çok daha temiz bir ses deneyimi yaşatır.

Digital Surround

Bir aygıttan çıkan sesin birden fazla hoparlör sayısı sayesinde bir çok yönde algı hissi oluşturması için kullanılan yazılım ile desteklenmiş sanal ses formudur. 2+1 ch ya da 5.1 surround ses sistemleri buna örnek verilebilir.

Dolby Atmos

Digital Surround’dan daha ileride çok kanallı ve gerçek donanımlı ses atmosferi algısı yaratan bir sistemdir. Günümüz televizyonlarından sadece OLED modellerinin bazılarında Dolby Atmos teknolojisi mevcuttur. Dünyada sayılı sinema salonlarında bulunan, ekranda görünen görüntüdeki herhangi bir objenin çıkardığı ses yönüne doğru orantılı ses üreten teknoloji artık sinemada duyduğumuz efektleri evimizdeki televizyonlara da taşımayı başarmıştır.

BAĞLANTI SEÇENEKLERİ

HDMI KABLO VE PORT

HD/FHD ve Ultra HD gibi Yüksek netlikteki her hangi bir görüntü ve sesi yine bu oranlara sahip televizyonlara aktarmayı sağlayan bir yöntemidir.

Wİ-Fİ VE Wİ-Dİ

WiFi özelliğine sahip cihazlar arasında kablosuz olarak internet bağlantısı ve görüntü-ses aktarımına olanak sağlayan bağlantı çözümüdür.
WiDi özelliğine sahip notebook cihazlar ile televizyonlar arasında internet bağlantısı olmadan ses ve görüntü aktarımını sağlayan bir bağlantı yöntemidir. Bu özelliği kullanabilmek için televizyon ve notebook ürünlerinde WiDi olması gerekmektedir.

USB TÜRLERİ (2.0/3.0)

USB (Universal Serial Bus), harici bir depolama birimi içerisindeki (Flash Bellek, HDD) medya dosyalarının televizyonda oynatılmasını sağlar. USB bağlantı şeklinin iki farklı versiyonu bulunmaktadır. Bunlar Standart 2.0 ve yüksek aktarım hızına sahip olan 3.0 (mavi) versiyonlarıdır. Usb 3.0 versiyonu 2.0’a göre yaklaşık 10 kat daha hızlı veri aktarmaktadır.

ÇANAK ANTEN VE KABLOLU YAYIN PORTU

Uydu üzerinden veya kablolu olarak yayın yapan televizyon kanallarının izlenmesi için iki ayrı port kullanılır.
1.SATELLITE
2.ANTEN CABLE (RF)

BLUETOOTH

Mobil aygıtlar ve bluetooth özelliğine sahip diğer aygıtlar arasında data ve ses transferi yapılmasını sağlayan kısa mesafeli kablosuz iletişim aracıdır. Günümüzde televizyonlarda daha çok ses transferi yapılmak için kullanılmaktadır.

OPTICAL PORT

Televizyon üzerinden izlenen yüksek ve Dolby efekt özellikli kaliteli ses içeriklerinin diğer ses cihazlarında duyulmasını sağlayan ve metal içermeyen lazer yollu kablo çözümüdür.

TELEVİZYON ALIRKEN BİLMENİZ GEREKENLER

Tepkime Süresi
Ekranda oluşacak olan görüntünün pikseller tarafından meydana getirilme hızına tepkime adı verilir. Her yeni karenin oluşumu esnasında geçen süre aralığıdır.

Hertz (Hz)
Bir televizyonun bir saniyede gösterebileceği görüntü karesi sayısıdır. Yüksek değerde olması her zaman için tercih edilir, fakat gelecek olan yayın kalitesinin de bu oranda yüksek olmasında fayda vardır.

Kontrast
Aynı anda siyah ve beyaz renk arasındaki renk fark değeridir. Başka bir deyişle renk içinde renk gösterebilme kabiliyetine verilen isimdir. Kontrast teknolojisi, karanlık bir odada yer alan siyah kediyi görüntüdeki televizyonda gösterilebilmeyi sağlar.

HDR ve Türleri
HDR bir resim karesinin aynı anda 3 kamera ile çekilerek bu üç görüntüden ışık ve renk olarak en başarılı olanının ekrana getirilmesi ile elde edilen görüntü teknolojisidir. Böylece çok karanlık ve çok aydınlık sahneler de bulunan detayların daha net görülmesi sağlanır.