text.skipToContent text.skipToNavigation

Piller ve Şarj Cihazları

KATEGORÄ°LER
KATEGORİLER
STOK DURUMU
MARKALAR
FİYAT

Piller ve Şarj Cihazları kategorisinde 143 adet ürün bulundu.

Şarjlı Piller

Bugün kullanılan modern cihazların çoğu, şarj olabilme özelliğine sahip lityum iyon pilleri kullanır. Fakat kapağını açarak içerisine birkaç pil yerleştirmenizi isteyen cihazlar da hala var.

Her pilin bir pozitif, bir de negatif bağlantısı bulunur. Pozitif bağlantısı katoda, negatif bağlantısı da anoda bağlanır. Katot ve anot, elektrot olarak bilinir. Kimyasal tepkimeler, pillerin büyük bir kısmını oluşturan elektrotta gerçekleşmektedir. Elektrik, bu elektrokimyasal tepkimeler sonucu ortaya çıkar. Piller redüksiyon ve oksitlenmeyle çalışır. Anotlar oksitlenir yani elektronlarını kaybederler. Katot da redüksiyon olarak adlandırılan bir işlemle elektron emer. Redüksiyon ve oksitlenme süreçleri sadece iki bağlantı arasındaki yük, bir devre oluşturduğu zaman gerçekleşir. Bu yük de, pillerinizi kullandığınız cihazınızdır.

Şarjlı pil kullanım alanları ve avantajları

Şarj edilebilir piller son yıllarda kullanımı artarak hayatımızda önemli bir yer kaplamaya başlayan ürünler haline geldi. Günlük hayatta kullanılan televizyon kumandasından, taşınabilir müzik çalarlara, kablosuz klavyelere, fotoğraf makinelerine kadar pek çok yerde kullanılıyorlar. Oyun kolları, kamera gibi hızlı güç tüketen cihazlarda şarjlı piller kullanmayı zorunlu hale getirmiştir. Örneğin bir çift şarjlı pili defalarca şarj ederek kullanabilirsiniz. Çevreyi düşünüyorsanız, şarjlı pili tercih etmeniz gerekiyor. Bu şekilde bir yılda bile yüzlerce pil kullanmak yerine, 10-12 pille idare edilebilir. Şarj edilebilir piller atık oluşturmazlar, bir defa şarj edildiğinde diğer normal pillere göre daha uzun ömürlü olurlar. Bunların yanında çok sayıda pil taşımanız ve sürekli pil almanız gerekmediğinden zamandan ve yerden de tasarruf sağlar.

Pil şarj aletleri

Varta Power Station; cihazı iki parçadan oluşmaktadır. Biri 4x AA pil ve 4x AAA pil toplam 8 gözlü şarj cihazıdır. 2 farklı türde pil aynı anda şarj edilebilmektedir. Diğeri de 6 Watt gücünde 12 Volt DC verebilen adaptördür. Ayrıca içerisindeki transformatör, tüm piller takılı olduğunda yani şarj olurken bile risk oluşturacak kadar kesinlikle ısınmıyor.

Varta Easy Energy Multi Charger; modelinde şarj biçimi kademeli olarak ve voltaj artışına göre düzenlenmiştir. Şarjın sonuna doğru voltaj 1.40 - 1.43 - 1.46 V değerlerinde 2 saniye süre içinde darbeli olarak artar ve sonra dönüşüm tekrarlanır. Pil, cihaz ve transformatör ısınması sorunsuzdur. Bu şarj cihazı özellikle, farklı ölçülerde şarj edilebilir pil kullananlar için tavsiye edilir.

Konnoc Universal şarj cihazı; bağımsız şarj yuvası sayesinde, birbirinden ayrı olan şarj yuvaları 1 ve 4 adet arasında C, D, AA, AAA olarak 2 Adet 9V pili şarj edebilir. DC girişi 12V, 1.25A adaptörle şarj cihazının beslenmesi sağlanmıştır. Akıllı IC devresi sayesinde şarj işlemlerini kontrol ederek otomatik güç kesintisi özelliğiyle aşırı şarja karşı pilleri korurken tam şarj olmalarını sağlar.

GP PowerBank Universal GPPB19GS-UE1 şarj cihazı; toplam olarak 1.100 mA güç vermektedir ve D tipi 9000 mA pilleri de yaklaşık olarak 21 saatte şarj edebilmektedir. Bu süreden daha kısa şarj yapabilen şarj cihazları pek yoktur. 

Energizer Universal (Cheuf) şarj cihazı; ortalama olarak 650 mA şarj akımı verebilmekte ve görsel olarak şarj işleminin bittiği kontrol edilebilmekte olan bir şarj cihazıdır.