Elektrikli Isıtıcı Satın Alma Rehberi

İçindekiler

Elektrikli Isıtıcı Satın Alma Rehberi

Soğuk kış günlerinde evimizdeki ya da iş yerlerimizdeki ısıtma sistemleri bazen yeterli gelmeyebiliyor. Kat kat giyinmek çare gibi görünse de üşümekten yine de kaçınılamıyor. Bu durumda sağlığı kaybetmemek ve yaşam konforunu bozmamak için ekstra ısı kaynaklarından yararlanmak şart haline geliyor. Bu ısı kaynaklarından en çok bilinen ve kullanılanı ise elektrikli ısıtıcı modelleri oluyor. Kimi zaman ortamın ısısına bir takviye aracı, kimi zaman ise ısının tek kaynağı olan bu cihazlar özellikle sonbahar ve kış aylarının vazgeçilmezleri!

Elektrikli ısıtıcılar hemen her yaşam alanı için gereklilik taşıyor. Isıtılacak yerin büyüklüğü ve yalıtımsız bir bina olması, yerleşik bir ısıtma sistemi olsa bile yetersiz kalmasına neden oluyor. Diğer yandan evde küçük çocuğu ya da yaşlısı olan bireyler de ekstra ısı desteği için elektrikli ısıtıcıları tercih ediyor. Az enerji tüketmesi ve taşınabilir olması, elektrikli ısıtıcıların başlıca tercih nedenleri arasında yer alıyor. Elektrikli ısıtıcı almak için piyasaya bakıldığında ise yüzlerce ısıtıcı markası ve farklı ısıtıcı önerileri göze çarpıyor. Siz de bu konuda kararsızsanız, Teknosa uzmanlığıyla sizlere sunulan elektrikli ısıtıcı satın alma rehberine buyurun!

Elektrikli Isıtıcı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her teknolojik cihazda olduğu gibi elektrikli ısıtıcı seçiminde de dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunuyor. Satın alınacak ısıtıcı çeşidinin kullanılacağı alana uygun olması ise en önemli konuların başında geliyor. Diğer yandan enerji verimliliği ve güvenlik özellikleri gibi faktörler de elektrikli ısıtıcı seçiminde büyük rol oynuyor. Aşağıda yer verilen başlıkları inceleyerek elektrikli ısıtıcı alışverişinde dikkat etmeniz gereken noktalar hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Doğru Alanda Doğru Isıcıtıyı Kullanmalısınız

Elektrikli ısıtıcı alışverişinde en önemli konuların başında seçilecek cihazın kullanılacağı ortama uygunluğu geliyor. Bu noktada açık alan ve kapalı alan için farklı özelliklere sahip elektrikli ısıtıcıları tercih etmek gerekiyor. Ortamı ısıtmak için yeterli koşulları sağlayamayan cihazlar hem daha çok üşümeye hem de daha fazla fatura ödemeye neden olabiliyor. Bu sebeple açık hava ve kapalı ortamlar için hangi ısıtıcıları tercih etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bu farklılık üzerine daha detaylı bilgi almak için bir alt satıra geçebilirsiniz.

Açık Alan için Elektrikli Isıtıcı Seçimi

Eğer açık bir alanı ısıtma ihtiyacınız varsa infrared (kızılötesi) ısıtıcıları tercih edebilirsiniz. Infrared ısıtıcılar, ışık yoluyla ısıyı ileten elektrikli ısıtıcıları ifade ediyor. Yani ışığın doğrudan etki ettiği insanı ya da nesneyi ısıtıyor. Işığın ulaşmadığı alanlara ise etki etmiyor. Kafe ya da restoran gibi mekanlarda genellikle infrared ısıtıcı modellerinin bulunmasının nedeni de bu şekilde açıklanabilir. Dış alanın hepsini ısıtmak mümkün olmayacağı için direkt olarak müşterilerin ısınmasını sağlayan infrared ısıtıcılar tercih ediliyor.

Infrared ısıtıcı modelleri, aynı zamanda rüzgardan kaynaklı ısı kaybını azaltıyor ve etkili bir ısı dağıtımı yapıyor. Anında ısı sağlayan bu modeller, enerji verimliliği açısından da kullanıcılardan tam not alıyor. Bu sebeple açık alanları ısıtmayı hedeflediğinizde infrared ısıtıcılara güvenebilirsiniz. Açık alanda etkili bir ısı sağlamak için özellikle düşük güç kapasiteli ve kolay taşınamayan ısıtıcı modellerinden uzak durmalısınız. Aksi halde verimli bir kullanım sağlamak zor olacaktır.

Kapalı Alan için Elektrikli Isıtıcı Seçimi

Kapalı alanlar için elektrikli ısıtıcı satın almak istiyorsanız bu konuda seçenekleriniz çok daha çeşitli. Öncelikle kapalı alanlar için infrared ısıtıcılar gibi tek bir noktayı değil, daha geniş bir alanı ısıtma konusunda etkili olan modelleri tercih etmelisiniz. Bu noktada odanın genelini ısıtmayı sağlayan konvektör ısıtıcı çeşitleri ideal birer seçenek olarak öne çıkıyor.

Unutmayın; kapalı alan için seçeceğiniz elektrikli ısıtıcının belirli bir sıcaklığa ulaştığında kendi kendine durması güvenlik için en önemli konular arasında. Sonbahar ve kış aylarında ev veya ofis faturalarının maliyetlerini azaltmak için ise düşük enerji tüketen elektrikli ısıtıcılara yönelmek son derece avantajlı olabiliyor.

content 1

Elektrikli Isıtıcı Çeşitleri

Elektrikli ısıtıcı çeşitleri arasında konvektör ısıtıcılar, fanlı ısıtıcılar, infrared ısıtıcılar ve yağlı radyatörler öne çıkıyor. Diğer yandan elektrikli ısıtıcı kategorisinde karbon ısıtıcı, seramik ısıtıcı, banyo ısıtıcısı, ayak ısıtıcısı ve halı altı ısıtıcısı gibi modeller de bulunuyor.

Karbon ısıtıcılar, karbon bileşiklerinin elektrik akımıyla ısınarak çevreye sıcaklık yaymasını sağlıyor. Seramik ısıtıcılar ise seramiğin sahip olduğu güçlü iletkenlik özelliği sayesinde enerji tasarrufu yaparak yüksek sıcaklıklara ulaşma imkanı sunuyor. Elektrikli ısıtıcı kategorisinde en çok satılan modellerin özelliklerini aşağıda detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

Yağlı Radyatör

Elektrikli ısıtıcılar arasında en çok tercih edilenlerin başında yağlı radyatörler geliyor. Bu cihazlar, görünümleri kalorifer peteğine benzediği için “radyatör” olarak adlandırılıyor. Ancak yağlı radyatörlerin elektrikle çalışması ve içerisinde sıvı olarak yağ olması bu modellerin normal kaloriferlerden ayrılmasını sağlıyor. Yağlı radyatör modelleri çalıştırıldığı zaman bulunduğu alanı yavaş yavaş ısıtıyor. Bu sayede yaydığı sıcaklık alan içerisinde uzun süre kalmaya devam ediyor. Özellikle sonbahar ve kış aylarında odanın kapısı ya da camı açık bırakılmazsa sıcaklığın verimi daha fazla artıyor.

Konvektör Isıtıcı

Konvektör ısıtıcılar özel ayakları sayesinde istenen yere koyulabiliyor. Bu modeller tercihe bağlı olarak duvara da sabitlenebiliyor. En kullanışlı ısıtıcılar arasında yer alan konvektör ısıtıcılar özel bir sistemle çalışıyor. Konvektör ısıtıcı modelleri, bulunduğu ortamdaki soğuk havayı alttan alıp içerisindeki rezistanslardan geçirdikten sonra üst kısımdan sıcak hava olarak üflüyor. Bu sayede bu cihazlar verimlilik ve havayı temizleme konusunda diğer elektrikli ısıtıcılardan birkaç adım öne çıkıyor. Konvektör ısıtıcılar özellikle astım ya da toza alerjisi bulunan kişiler tarafından daha fazla tercih ediliyor.

Konvektör ısıtıcılar aynı zamanda bulundukları ortamı çok hızlı ısıttığı için kullanıcılarına son derece büyük avantajlar sağlıyor. Eğer evinizde oturma odası ya da kapalı balkon gibi alanları ısıtmanız gerekirse konvektör ısıtıcıları rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Fanlı Isıtıcılar

Fanlarını kullanarak bulunduğu ortama sıcak hava üfleyen fanlı ısıtıcılar, pek çok durumda ana ısıtıcı olarak kullanılamıyor. Genellikle yardımcı ısıtıcı olarak kullanılan fanlı ısıtıcı, büyük alanları ısıtma konusunda pek fazla etkili olamıyor. Özellikle banyo ya da çocuk odasının ısıtılması konusunda ana ısıtıcının yanında fanlı ısıtıcıları tercih etmek mümkün oluyor. Bu cihazlar ana ısıtıcının yanında tercih edildiğinde odanın sıcaklığını kısa sürede artırarak daha konforlu ve daha keyifli bir ortam yaratıyor.

Enerji Tüketim Durumunu Kontrol Edin

Elektrikli ısıtıcılar arasından seçim yaparken enerji verimliliği sağlayan modelleri tercih etmek faydalı oluyor. Verimli çalışma, cihazın bulunduğu alanı etkili bir şekilde ısıtması için olabilecek en düşük miktardaki enerjiyi tüketmesi anlamına geliyor. Yani minimum enerji tüketimiyle daha fazla ısınma olanağı sağlayan elektrikli ısıtıcıların daha verimli çalıştığını söylemek mümkün. Ancak ısınma ihtiyacını verimli bir şekilde karşılamak için elektrikli ısıtıcının sadece enerji tüketimini göz önünde bulundurmak yanlış karar vermeye neden olabilir. Neden mi?

Düşük enerji tüketimi nedeniyle fazla ısı vermeyen ısıtıcıları daha uzun süre ya da daha yüksek ayarda çalıştırmak gerekebiliyor. Bu da esasında tahmin edilenden daha fazla enerji tüketimine neden oluyor. Bu sebeple elektrikli ısıtıcı çeşidinin tükettiği enerjiyle ne kadarlık bir alanı ısıttığına ve nasıl bir alanda etkili olduğuna dikkat etmek gerekiyor. Örneğin; infrared ısıtıcılar çok kısıtlı bir bölgeyi ısıtabiliyor. Bu nedenle geniş alanların ısıtılması ihtiyacınız için infrared ısıtıcıları tercih etmemelisiniz. Aksi halde daha yüksek miktarda enerji harcayarak enerji verimliliğini tam aksi yöne çevirebilirsiniz.

Elektrikli Isıtıcı Kaç Watt Olmalı?

Elektrikli ısıtıcı kaç watt olmalı sorusunun cevabı ısıtıcının hangi alanda ve ne kadar bir büyüklükte kullanılacağına göre değişiyor. Bu noktada ideal bir ısıtma düzeyi için metrekare (m2) başına ortalama 100 watt değeri esas alınabilir. Yani 14 m2’lik bir yatak odası için yaklaşık 1500 watt gücünde bir elektrikli ısıtıcı yeterli olacaktır. Fakat ısıtılmak istenen oda çok büyükse, tavan yüksekliği çok fazlaysa veya binanın yalıtımı yoksa daha güçlü bir elektrikli ısıtıcıya ihtiyacınız var demektir. Bu durumda 1500 ila 2000 watt arasında güce sahip olan elektrikli ısıtıcı modellerine göz atmaya başlayabilirsiniz.

content 1

Güvenlik Durumunu Kontrol Edin

Elektrikli ısıtıcıların yaratacağı en büyük tehlike devrilme durumlarında yaşanıyor. Evinizde çocuğunuz ya da evcil hayvanınız varsa ısıtıcının devrilme riski kullanıcıları telaşlandırılabiliyor. Fakat günümüzde pek çok elektrikli ısıtıcı modeli bu tür kazalarda akımı kesiyor ve kendisini hemen kapatıyor. Böylece evde yangın ya da daha ufak çaplı yanma durumlarının yaşanmasına engel oluyor. Günümüzde pek çok elektrikli ısıtıcıda güvenlik önlemleri bulunsa da sonradan herhangi bir sorun yaşamamak için satın alım esnasında ısıtıcının güvenlik özelliklerini bilhassa kontrol etmelisiniz.

Isıtıcılarda Stand By Modu Nedir?

Stand by modu, ısıtıcının belirli bir sıcaklığa ulaştığında kendisini otomatik olarak durdurmasını sağlayan bir sistem. Bu özellik sayesinde ısıtıcının sıcaklığı belirli bir derecenin üzerine çıkmıyor. Stand by modu hem olası risklerin önlenmesi hem de enerji tasarrufu konusunda büyük bir avantaj sağlıyor. Diğer yandan stand by modu aktif olan elektrikli ısıtıcıların çoğu aslında yine enerji tüketmeye devam ediyor. Dolayısıyla bulunulan ortam belirli bir sıcaklığa ulaştıysa cihazı kapatıp prizden çekmek enerji verimliliği açısından çoğu zaman en ideal seçim oluyor.

Elektrikli Isıtıcılarda Son Teknolojiler Nelerdir?

  • Sessiz çalışma teknolojisi: Pek çok elektrikli ısıtıcı modeli, gelişmiş fan teknolojileri sayesinde tamamen sessiz bir kullanım sunuyor. Özellikle yatak odaları ve ofisler için ideal olan bu modeller, verimlilik konusunda da avantaj sağlıyor.
  • Yüksek enerji verimliliği standartları: Enerji kullanımı konusunda artan bilinç düzeyiyle birlikte pek çok marka, son yıllarda enerji verimliliğinde yenilikçi çözümler üzerine çalışıyor. Daha az enerji tüketerek daha çok ısı üreten cihazlar, bu başlık kapsamında geliştirilen ürünleri oluşturuyor.
  • Dokunmatik ekranlar: Pek çok elektronik cihazın dokunmatik olmasıyla birlikte ısıtıcılarda da dijital ekranlar ve dokunmatik kontroller öne çıkıyor. Daha hassas sıcaklık ayarları yapmayı sağlayan bu modeller, aynı zamanda pratik bir kullanım sunuyor.
  • Uzaktan kumanda özelliği: Wi-Fi bağlantısıyla uzaktan kumanda edilebilen ısıtıcı modelleri, özellikle çocuklu aileler için avantaj sağlıyor. Bu tarz ısıtıcılarla cihazın yanına gitmeden ısıtma işlemine başlamak ya da cihazı kapatmak mümkün oluyor. Wi-Fi’lı ısıtıcılar çoğunlukla portatif tasarımlarıyla öne çıkıyor.
content 1

En İyi Elektrikli Isıtıcı Markaları Nelerdir?

Teknosa’da teknoloji devi markalara ait onlarca elektrikli ısıtıcı modeli bulunuyor. Pek çok kullanıcının deneyimlerinde “en iyi” diye bahsettiği ısıtıcı markaları arasında UFO, Luxell, Delonghi ve Fakir markaları yer alıyor.

  • UFO: Uzun yıllardır elektrikli ısıtıcı denince akla ilk gelen markalardan biri olan UFO, özellikle kule tipi ısıtıcılarıyla kullanıcıların favorileri arasında yer alıyor.
  • Luxell: Fiyat performans ürünleriyle öne çıkan Luxell hem konvaktör hem de fanlı ısıtıcılar sunarak farklı ihtiyaçlara cevap veriyor.
  • Delonghi: Sıklıkla yağlı radyatörleri ve konvektör ısıtıcılarıyla tercih edilen Delonghi, bilhassa orta fiyat aralığıyla kullanıcıları memnun ediyor.
  • Fakir: Küçük boyutlardaki fanlı ısıtıcılarıyla en çok da üşüyen ayakları ısıtan Fakir, yılların deneyimiyle kaliteli ve uzun ömürlü cihazlar üretiyor.

Elektrikli Isıtıcı Garanti Kapsamı ve Süresi

Elektrikli ısıtıcıların garanti süresi seçeceğiniz markaya ve cihazın modeline göre değişebilir. Bununla birlikte elektrikli ısıtıcılar için en sık uygulanan garanti süresi 2 yıl olarak göze çarpıyor. Bozulan ısıtıcının garanti kapsamına girip girmeyeceği ise meydana gelen hatanın sebebine bağlı oluyor. Eğer kullanıcıdan kaynaklanmayan problemler oluştuysa ürün garanti süresi içerisinde ücretsiz bir şekilde tamir edilebiliyor. Tamirle onarılamadığı durumlarda ise tüketiciye yeni ve sıfır bir cihaz veriliyor.

Elektrikli ısıtıcı seçerken dikkat etmeniz gerekenler neler artık tüm detaylarıyla biliyorsunuz. O halde şimdi Teknosa’daki elektrikli ısıtıcı modellerini yeniden inceleme ve sipariş oluşturma vakti! Hadi, evinizde ya da ofisinizde sımsıcak bir ortam yaratmak için daha fazla geç kalmayın!