Tablet Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yaşam düzeni ve aktiviteler teknolojik cihazların daima elinizin altında olmasını gerektiriyor. Bu koşullarda telefon ve bilgisayar gibi cihazlar ihtiyaçlarınız için tam anlamıyla yeterli olabilir. İş, okul ve çeşitli aktiviteler sırasında tablet gibi cihazlarla tüm ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Tabletler bilgisayara nazaran daha hafif ve taşınabilir yapıya sahiptir. Telefonlara karşı ise daha donanımlı ve işlevsel özellikleriyle öne çıkar. Telefon ve bilgisayarda gerçekleştirdiğiniz tüm işlemler için bu ürünleri kullanabilirsiniz. Tabletlerin iş ve günlük yaşamda birçok ihtiyacı karşıladığı aşikar. Peki kişisel ihtiyaçlarınıza özel tablet seçimi nasıl olmalı? Bu tür sorular kafanızı karıştırıyorsa tablet seçimi hususunda ihtiyacınız olan bilgiler sizlerle. Tablet alırken nelere dikkat etmeliyiz gibi sorularınız için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tablet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İhtiyaçlarınıza uygun bir tablet seçimi yapmak için ürünlerin birkaç özelliğine dikkat etmenizde fayda var. Böylece iş ve günlük yaşam aktivitelerinizi bu ürünlerle keyifle sürdürebilirsiniz. Hangi tableti almalıyım gibi sorular için ilk olarak bütçenizi ve ihtiyaçlarınızı belirleyin. Bu şekilde ilerlerseniz dünyaca ünlü markaların güçlü ürünleri arasından doğru seçim yapma olanağı bulabilirsiniz. Doğru bir seçim için dikkat etmeniz gereken faktörleri ram, hafıza, ekran kartı ve işletim sistemi olarak sıralayabiliriz. Bu özellikler tabletin işlevini belirleyen önemli unsurlar olarak görülür. Eğer tablet seçimi aşamasında soru işaretlerine sahipseniz yazının devamındaki başlıklara göz atabilirsiniz.

RAM

Tablet alırken hangi özelliklere bakılmalı sorusuna verebileceğimiz ilk cevap ram olabilir. Ram bellekler tablet kullanımı sırasında ihtiyacınız olan bilgileri saklarlar. Bu saklama işlemi kalıcı değil geçici olarak gerçekleşir. Örneğin kapattığınız bir oyuna kaldığınız yerden devam etmek ve programlar arası geçiş yapmak isterseniz RAM’e ihtiyaç duyarsınız. Bunun için cihaz seçiminde ilk olarak tablet kaç ram olmalı sorusunu sorabilirsiniz. Ufak oyunlar, film izleme ve sosyal medyada gezmek için bir ürün arıyorsanız 2 ila 6 GB arasında RAM değerine sahip tabletlere göz atabilirsiniz. Lenovo Tab M10 ve Regal Tab 3 ürünleri bu kullanımlar için ideal olabilir. Profesyonel oyun oynamak ve yüksek çözünürlüklü film izlemek içinse Apple iPad Pro 11 gibi ürünlere göz atabilirsiniz.

Hafıza

Tabletlerin hafıza özellikleri ise resim, oyun, video ve dokümanların depolanabilmesi için oldukça önemli. Eğer iş ve okul yaşamınızda kullanabileceğiniz bir ürün arıyorsanız bu özelliğin yeterli olmasına dikkat etmelisiniz. Bunların yanı sıra uygulamaların kaplayacağı alanı da göz önünde bulundurmanızda fayda var. Çünkü uygulama sürümleri güncellendikçe tabletinizde daha az uygulamaya yer vermeniz gerekebilir. Bunun için minimum 16 GB hafızaya sahip olan ürünleri inceleyebilirsiniz. 16 GB hafızaya sahip hesaplı ürünler arasında Alcatel 1T ürünü günlük kullanım için uygun olabilir. Profesyonel kullanım içinse 32 ve 64 GB’lık ürünleri değerlendirebilirsiniz.

İşlemci

İşlemciler tabletin beyni olarak ifade edilebilir. Bu parçalar tabletin performansını ve işlevlerini büyük ölçüde etkiler. Bu yüzden en iyi tablet işlemcilerini seçmek, daha donanımlı bir cihaza sahip olmanızı sağlar. Tabletlerin işlemcilerini değerlendirirken ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız gerekli. Örneğin android tabletlerde kullanılan MediaTek Helio A22, P22T ve Kirin 710 A gibi işlemciler birçok ihtiyacınız için yeterli olabilir. Bu işlemcilere sahip tabletleri oyun, film, müzik ve sosyal medya gibi aktiviteler için tercih edebilirsiniz. Apple iPad modellerinde kullanılan A13, A14 ve A15 gibi işlemcilere sahip ürünleri ise profesyonel iş yaşamı için değerlendirebilirsiniz.

Ekran Boyutu ve Çözünürlüğü

Tablet seçiminde ekran boyutu ve çözünürlüğü özelliklerini kullanımlarınıza göre değerlendirebilirsiniz. Bu özellikler tabletlerde oyun oynama, film izleme ve uygulamaları kullanma biçimlerini etkileyebilir. Örneğin film izleme amaçlı bir ürün arıyorsanız 10” ve 10.9” ebatlarında ürünleri tercih edebilirsiniz. Film izleme amaçlı ürün seçiminde ekran çözünürlüğü de oldukça önemli. 2360 x 1640 veya 1920 x 1200 çözünürlüğündeki ürünlerle film izleme aktivitelerinizi keyifli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Taşınabilir ve fonksiyonel bir ürün arıyorsanız 7” ve 8” boyutundaki ürünler sizin için yeterli olabilir. Hafif ve az yer kaplayan tasarımlarıyla öne çıkan bu ürünleri istediğiniz alanda kullanabilirsiniz.

Tablet alırken hangi özelliklere bakılmalı gibi sorularınızı bu bilgilerle çözüme kavuşturabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun ürünü bulmak için Teknosa’nın anketine katılabilirsiniz. Kaliteli ve uygun fiyatlı tabletler Teknosa güvencesiyle bir tıkla kapınızda.