Doğru Laptop Seçimi İpuçları

Günümüz teknolojisi sayesinde elimizin altında pek çok dizüstü bilgisayar çeşidi bulunuyor. Devasa depolama alanları olan laptoplar, yüklü dosya ya da videoları sık sık kaydetmek durumunda kalanlar için idealken, yüksek çözünürlüklü kamerası olan modellerse sürekli video görüşmesi yapanlara hitap edebiliyor. Ancak eğer tek amacınız akşamları favori dizinizi ya da filminizi izlemekse geniş ekranlı bir dizüstü bilgisayar işinizi pekala görecektir. Buradan da anlaşıldığı gibi doğru laptop seçimi yapabilmeniz için gereken ilk adım, kullanım amacınızı belirlemek. Satın alacağınız laptop'a neden ihtiyaç duyuyorsunuz? Sadece kişisel kullanım için mi, işinizi her yerde rahatlıkla yapabilmek için mi, yoksa oyun oynamak için mi? Bu yazımızda laptop seçimi nasıl yapılır, sorusuna detaylı yanıt veriyoruz. Yazının devamını okuyarak notebook seçimi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli, Hangi Laptopu Almalıyım?

İdeal laptop seçimini anlattığımız bu yazıda pek çok konuya açıklık getiriyoruz. Bunlardan ilki laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler. Bu konu kapsamlı biçimde ele alınması gereken başlıklar içeriyor. Dolayısıyla siz de dizüstü bilgisayar alma aşamasındaysanız, ancak henüz karar veremediyseniz aşağıda sizin için sıraladığımız konu başlıklarını okuyarak aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Kullanım Amacı

Yukarıda da bahsedildiği üzere notebook satın alırken kullanım amacınız ilk aşamada son derece önemli. Zira bu teknolojik cihazla yapacağınız işe alakalı olarak ondan beklediğiniz performans da değişkenlik gösterecektir. Örneğin, sadece oyun oynamak için laptop satın alacaksanız, öne çıkan belli markalar bulunuyor. Oyun bilgisayarı denince akla ilk gelen isim, tabi ki Casper. Casper'ın Excalibur modelleri oyuncular için harika bir seçim. Ancak tek seçenek o değil. Casper Excalibur'un yanı sıra HP'nin Victus ve Pavilion, Acer'ın Nitro ve Aspire modelleri de hem profesyonel hem de amatör oyunseverleri memnun edecek özelliklerle dolu. Diğer yandan eğer işinizi gittiğiniz her yere taşıyanlardansanız, sizin için uygun olan laptoplar programlama, tasarım ve veri alanında performans gösterebilecek modellerden meydana gelmeli. Örneğin, grafik tasarımcılar için laptop modelleri arasında HP Pavilion, Acer Aspire, Asus ve MSi Pro gibi fiyat performans ürünlerini saymak mümkün. Casper Excalibur G900, Huawei Matebook 14, HP Envy x360 ve Apple MacBook Pro modelleri ise laptop ile programlama yapmak isteyenlere hitap ediyor. Kısacası, kullanım amacınızı belirledikten sonra diğer aşamaları tamamlayarak sizin için uygun laptop'ı bulabilirsiniz.

İşletim Sistemi

Dizüstü bilgisayarın işletim sistemi, onu kullanacak kişiler için son derece önemli. Microsoft'un Windows ve Apple'ın MacOS işletim sistemleri çoğunlukla benzer işlevlere sahip olmakla birlikte, kullanıcılara farklı kapılar açabiliyor. Örneğin; Xbox oyun konsolları, akıllı telefonlar, tabletler ve diğer bilgisayarlarla etkileşim içinde çalışma imkanı veren Windows işletim sisteminin yanında MacOS sistemlerle çalışan Apple laptoplar daha güvenli bir kullanım alanı sunuyor. Amacınız doğrultusunda bu özelliklere dikkat ederek kendi kullanımınıza uygun bir dizüstü bilgisayar seçebilirsiniz.

Ekran Boyutu ve Çözünürlük

 

İster iş bilgisayarı ister kişisel kullanım için tercih edilmiş bir model olsun laptop'ın ekran boyutu ve ekran çözünürlüğü kullanıcılar için önemli bir ayrıntı. Her gün onlarca statik ve kinetik görsele baktığınız bu pencerelerin gözü yormaması, gerçeğe en yakın görüntüyü yansıtması ve biraz da geniş olması tercihiniz olacaktır. Örneğin, eğer sık sık online eğitimlere katılan bir kullanıcıysanız, sizin için uygun laptop modelleri arasında Casper Excalibur G900, Lenovo, Huawei Matebook, HP Envy ve Apple MacBook Pro yer alıyor. Bunun dışında sadece kişisel kullanım amacıyla bir laptop satın almak niyetindeyseniz ve çoğunlukla evden çıkmıyorsanız HP Pavilion 14, Dell Vostro 3400 ve Acer Swift 3 tam size göre!

 

Portatiflik

Satın alacağınız dizüstü bilgisayarın portatif olması sizin için ne kadar önemli? Eğer işiniz gereği sürekli seyahat ediyor ve içinde tüm iş belgelerinizin olduğu bilgisayarınızı da yanınız almak durumunda kalıyorsanız, kolay taşınabilir laptop tercihinde bulunmanızda fayda var. Üstelik bu dizüstü bilgisayarınızdaki verinin sayısı da bir hayli fazlaysa size uygun yüksek performanslı iş bilgisayarı modelleri arasında Apple MacBook Pro M1 1 TB ve Apple MacBook Pro M1 512 GB, HP Envy ve Huawei Matebook en popülerler arasında sayılabilir.

Ekran Kartı

Laptop'ın GPU'su yani ekran kartı, çoğunlukla video-animasyon işiyle uğraşan ya da sıklıkla bilgisayar oyunu oynayanlar için önemli bir özellik olarak ne çıkıyor. Çok iyi grafiklere sahip oyunlar oynamak için doğru laptop'ı seçmek istiyorsanız, bu durumda cihazın GPU özelliklerine dikkat etmeniz gerekecek. Ekran kartı içine entegre edilen GPU'ların teknolojileri oldukça gelişmiş düzeyde. Örneğin, NVIDIA GeForce RTX ekran kartına sahip Casper Excalibur oyun bilgisayarları size mükemmel bir oyuncu deneyimi yaşatmak için tasarlanmış. NVIDIA'nın yeni nesil AMPER platformuna sahip RTX serisi ekran kartları sayesinde kendinizi adeta oyunun içinde gibi hissedeceksiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında kendi ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun laptop modelini belirlemek için anketimize katılabilir, amacınıza kısa sürede ulaşabilirsiniz. Teknosa, en popüler laptop markaları ve modelleriyle sizi bekliyor.