KADIN İÇİN TEKNOLOJİ, HEPİMİZ İÇİN DAYANIŞMA

Kadın için Teknoloji projemiz kapsamında Sabancı Vakfı ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ile birlikte yeni bir dayanışma hareketi başlattık.

Hedefimiz, şiddet gören kadınların sesini duyurabilmesi için onları ihtiyaç duydukları teknolojiyle, akıllı telefonla buluşturmak.

Bu kapsamda ikinci el akıllı telefonları toplayarak bakımını yapıyor ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu aracılığıyla ihtiyaç sahibi, şiddet mağduru kadınlara ulaştırıyoruz.

Tamiri mümkün olmayan cihazların parçalarını ise yedek parça olarak proje kapsamındaki diğer akıllı telefonların tamirinde kullanacağız.

Siz de kullanmadığınız akıllı telefonları bağışlamak için Teknosa mağazalarına getirin ya da evinizden teslim alınması için Teknosa çağrı merkezini (0850 222 55 99) arayın, dayanışmaya destek olun!

SIK SORULAN SORULAR

1- Akıllı telefonlar nasıl bağışlanabilir?
2- Teknosa mağazası bulunmayan il ve ilçelerde akıllı telefon bağışı nasıl yapılabilir?

Teknosa Çağrı Merkezi’ni (0850 222 55 99) arayarak, bağışlayacağınız kişisel verilerinizin tarafınızca silinmiş, sıfırlanmış olduğu akıllı telefonunuzun ilgili kurye firması tarafından alınmasını sağlayabilirsiniz.

3- Teknosa mağazasına gitme imkanı bulunmuyorsa akıllı telefon bağışı nasıl yapılabilir?

Teknosa Çağrı Merkezi’ni (0850 222 55 99) arayarak, bağışlayacağınız kişisel verilerinizin tarafınızca silinmiş, sıfırlanmış olduğu akıllı telefonunuzun ilgili kurye firması tarafından alınmasını sağlayabilirsiniz.

4- Akıllı telefonun bağış için uygun olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Öncelikle akıllı telefonunun kişisel verilerinin silinmiş, sıfırlanmış olması şartı bulunmaktadır. Sıfırlanmış durumda olan akıllı telefonlar servise yönlendirilir ve bağış için uygunluğu servis tarafından tespit edilir. Tamiri mümkün olmayan cihazlar olduğu durumda bu cihazların parçaları yedek parça olarak kullanılabilecek ve bu kullanımdan doğacak faydalar proje kapsamındaki diğer akıllı telefonların tamirinde kullanılacaktır.

5- Açılmayan telefonlar bağışlanabilir mi?

Kişisel verilerinizin güvenliği kapsamında, akıllı telefonun açılır durumda olması ve kişisel verilerinizin sıfırlanmış olarak bağışlanması gerekmektedir.

6- Birden fazla akıllı telefon bağışlanabilir mi?

Kullanmadığınız tüm akıllı telefonları kişisel verilerinizin silinmiş, sıfırlanmış olması ön şartıyla proje kapsamında bağışlayabilirsiniz.

7- Bağış kampanyası ne zamana kadar sürecek?

Kampanyamızı ihtiyaç olduğu müddetçe sürdürmeyi planlıyoruz.

8- TKDF, akıllı telefonları hangi kriterlere göre dağıtacak?

Federasyon, halihazırda bir sığınma evinde kalan veya ev içi ya da cinsiyet temelli şiddet gören, maruz kaldığı veya risk altında olduğu şiddet hakkında ilgili kurum ya da kuruluşlara (Polis, Jandarma, Cumhuriyet Başsavcılığı, Aile Mahkemeleri, ŞÖNİM, sağlık kuruluşları vs.) şikâyet/ihbarda bulunmuş kadınların bedelsiz akıllı telefon taleplerini değerlendirecek. Değerlendirme sonrasında, bakımı yapılan kullanıma hazır akıllı telefonların ihtiyaç sahibi şiddet gören kadınlara ulaşmasını sağlayacaktır.

8- Şiddet gören kadınlar akıllı telefon ihtiyacı için nereye başvurabilir?

E-posta: tkdfkampanya@gmail.com adresine şiddet ihbar veya şikayet başvurunuzu taratıp, bedelsiz akıllı telefon talebinizi belirten bir dilekçe ile gönderebilirsiniz.

Whatsapp: 0549 4172605 nolu numaraya şiddet ihbar veya şikayet başvurunuzun resmini, bedelsiz akıllı telefon talebinizi belirten dilekçeniz ile birlikte gönderebilirsiniz.

Acil Yardım Hattı: 0212 656 96 96 numaradan Aile İçi Şiddet acil yardım hattını arayabilir, yapılacak yönlendirmeler sonucunda bedelsiz akıllı telefon talebiniz için başvuruda bulunabilirsiniz.

Posta: Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Küçükesat Akay Cad. 15/2 06660 Çankaya Ankara adresine, şiddet ihbar veya şikayet başvurunuzun bir kopyasını bedelsiz akıllı telefon talebinizi belirten dilekçenizle birlikte gönderebilirsiniz.

Pandemi şartları nedeni ile posta ile başvurularda sıkıntı yaşanmaması adına, başvuruların kargo ile GÖNDERİLMEMESİ sadece PTT posta yoluyla gönderilmesi tavsiye edilir.

Başvuruda bulunan kadınlara akıllı telefonlar kargo ile gönderilecektir. Bedelsiz akıllı telefon temini, bağışta bulunulan akıllı telefon sayısı ile sınırlı kalacaktır. Kimlere akıllı telefon gönderileceğini yapılacak başvurular arasından TKDF belirleyecektir.

10- Kuryeye teslim edilen akıllı telefonun doğru yere ulaştığı & şiddet gören bir kadına verildiği nasıl teyit edilebilir?

Akıllı telefon bağışınız, bağış sırasında imzalanacak Bağışlama Taahhüdü ile kayıt altına alacaktır. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, bedelsiz akıllı telefon talebi için halihazırda bir sığınma evinde kalan veya ev içi ya da cinsiyet temelli şiddet mağduru olan, ilgili kurum veya kuruluşlara (Polis, Jandarma, Cumhuriyet Başsavcılığı, Aile Mahkemeleri, ŞÖNİM, sağlık kuruluşları vs.) maruz kaldığı ya da risk altında olduğu şiddet hakkında şikayet/ihbarda bulunmuş kadınların başvurularını değerlendirerek, bakımı yapılan kullanıma hazır akıllı telefonların ihtiyaç sahibi kadınlara ulaşma sürecini takip edecek. Akıllı telefon ulaştırılan kadınların kimlikleri, güvenlik sebebi ile üçüncü şahıslarla hiçbir şekilde paylaşılmayacak. TKDF, şiddet gören ve akıllı telefon ulaştırılan kadınlar ile ilgili bilgileri anonim şekilde kadınların güvenliklerini ve kişisel verilerin gizliliği ilkesini ihlal etmeyecek şekilde paylaşabilir.

11- Yurtdışından kargo masrafı karşılandığı takdirde bağış yapılabilir mi?

Proje kapsamında bağış süreçleri nedeniyle sadece Türkiye sınırları içinde akıllı telefonlar toplanacaktır.

12- Şiddet gören kadınlara akıllı telefonla birlikte hat da verilecek mi?

Mevcut proje kapsamında sadece akıllı telefon temini yapılacaktır.