Çamaşır Makinesi Rehberi

Çamaşır makinesi seçmekte zorlanıyor musunuz? Eğer onlarca model arasından tercih yaparken kararsız kaldıysanız, seçiminizi bu rehberle kolaylaştırmak istiyoruz. Çamaşır makinesi alırken dikkat etmeniz gereken özellikleri ve bu özelliklerin kime nasıl faydalar sağlayabileceğini kısaca derledik.

Kapasite, devir yüksekliği ve enerji sınıfı neden önemli?

Çamaşır makinesi satın alırken karar verilmesi gereken en temel özellikler kapasite, devir yüksekliği ve enerji sınıfı? Çamaşır makinelerinin devir yüksekliği, makinenin sıkma performansı için önemli. Örneğin; 1000 devirlik bir çamaşır makinesi, bir dakika içerisinde 1000 defa tambur dönüşü yaparak sıkma eylemi gerçekleştiriyor. Sıkma devrinin yüksekliği sayesinde iyice sıkılan çamaşırlar, hızlıca kuruyor. Fakat çok yüksek devirlerde sıkılan çamaşırlar zamanla yıpranabiliyor. Bu konulara fazla kafa yormak istemiyorsanız yıkadığınız çamaşıra göre devir ayarı yapabilen akıllı çamaşır makineleri sayesinde giysilerdeki yıpranmaları önleyebilirsiniz. Çamaşır makinesi seçerken tüketicilerin karşısına bir de enerji sınıfı meselesi çıkıyor. A, A+, A++ ve A+++ etikete sahip çamaşır makineleri, enerji tüketimini önemli derecede azaltıyor. Bu modeller enerji sarfiyatını azaltırken çevreyi de koruyor.

Yıkama programlarına göre çamaşır makinesi seçimi

Son kararınızı vermeden önce yıkama programlarını mutlaka inceleyin ve sizin ihtiyaçlarınıza yönelik programları sunan seçeneklere yönelin. Makinelerde sıkça kullanılan bazı yıkama programları şunlar;

  • Spor giysi programı: Fazla kirlenmeyen spor kıyafetlerini yıkamak için kullanılan kısa bir program. Spor yapanlar kıyafetlerini her seferinde saatlerce yıkamak zorunda değiller.
  • Narin yıkama programı: Bebekli hayatı kolaylaştıran bir seçenek. İç çamaşırları için de bu program ideal.
  • Yünlü programı: Kazak, hırka gibi kıyafetleriniz çoksa bu program olmazsa olmazınız.
  • Yorgan yıkama programı: Yüksek kg kapasiteli çamaşır makinelerinde bulunan yorgan yıkama programı, kuru temizlemeyle uğraşmak istemeyenler için biçilmiş kaftan.
  • Anti alerji yıkama programları: Alerji sorunu yaşayanlar için hayat kurtaran anti alerji programları, kıyafetlerdeki polen ve akarları temizliyor.

Çamaşır makinelerinde en güncel teknolojiler

Yeni nesil teknolojiler makinelerin performansını artırıyor ve hayatı kolaylaştırıyor. İşte, üstün teknolojinin eseri en güncel çamaşır makinesi fonksiyonları...

  • Kırışık azaltma fonksiyonu: Ütü yapmayı sevmeyenler için giysilerin makineden mümkün olan en az kırışıkla çıkmasını sağlıyor.
  • Kurutma fonksiyonu: Kurutma özelliği de olan çamaşır makineleri özellikle evinde yer darlığı çekenleri çamaşır asma-kurutma ya da ikinci bir makine alma dertlerinden kurtarıyor.
  • Kazan ve filtre temizleme fonksiyonu: Bu fonksiyonla çamaşır makinesi kendi kendisini temizleyebiliyor. Böylece makinenin kullanım ömrü uzuyor.
  • Otomatik deterjan dozajlama fonksiyonu: Siz deterjanı ve yumuşatıcıyı koyun, gerisini uzun süre düşünmeyin. Otomatik dozajlama yapan çamaşır makineleri hem pratik hem de ciddi oranda deterjan tasarrufu sağlıyor.