Buzdolabı Seçiminde Basit İpuçları

Mutfakların olmazsa olmazı olan buzdolapları gelişen teknolojiden paylarına düşeni alarak günden güne farklılaşıyor. Eski dönemlerde sadece günlük yiyeceklerin taze kalması için kullanılan buzdolapları günümüzde dondurucu bölmeleri sayesinde gıdaların uzun süre lezzetini ve tazeliğini kaybetmeden saklanmasına imkan tanıyor. Buzdolapları farklı boyut, hacim, soğutma ve dondurma teknolojileri ile evinizin olmazsa olmazı. Bu nedenle buzdolabı seçiminde gereksinimlerinize en uygun modeli tercih etmek hayatınızı kolaylaştırıyor.

Mutfağınıza ve Ailenize Uygun Boyut ve Hacimi Belirleyin

Buzdolabı seçerken, ürünü konumlandıracağınız alan önem arz ediyor. Cam, mutfak tezgahı, tepe dolapları satın alacağınız ürünün sınırlarını oluşturuyor. Bu nedenle ürünün yerleştirileceği alanı dikkatlice ölçmek ve kapakların açılması için yeterli boşlukların bulunduğundan emin olmak gerekiyor. Yan taraflardan ortalama 2,5 cm, arkadan 5 cm ve üstten 10 cm boşluk bulunması ürüne ihtiyaç duyduğu alanı sunuyor. Bunun yanında buzdolabı hacmi de çoğu zaman boyutla paralel bir bir özellik olarak karşınıza çıkıyor. Ürün hacmi genel olarak ailenizin büyüklüğü ile ilişkili oluyor. Kalabalık bir aile iseniz küçük hacme sahip ürünler gereksinimlerinizi karşılayamayabiliyor. Kural olmasa da ailedeki her yetişkin kişi başına ortalama 110 - 170 litre aralığında bir taze yiyecek saklama alanı yeterli oluyor.

Kullanım Alışkanlıklarınızı Hesaba Katın

Buzdolabı seçiminde kullanım alışkanlıklarınız da önem arz ediyor. Aynı zamanda boyut ve hacim ile de ilişkili olan buzdolabı tipinin, konforunuzu artıracak özelliklerde olması gerekiyor. Örneğin donmuş gıdaları nadiren tüketiyorsanız, üst kısmı soğutucu alt kısmı dondurucu olarak tasarlanan ürünleri (kombi tipi) tercih edebilirsiniz. Alttan donduruculu buzdolapları sayesinde taze yiyeceklerin saklandığı soğutucu bölümü için defalarca eğilmenize gerek bırakmıyor. Üstten donduruculu buzdolapları model yelpazesinin genişliği ve daha az enerji tüketmesi ile avantaj sunuyor. Gardırop tipi ve çok kapılı buzdolapları ise çok sayıda kapı rafı ve cömert iç kapasitesi ile öne çıkıyor.

Enerji Tüketimi Hassas Nokta

Piyasada D enerji sınıfından A+++ enerji sınıfına kadar farklı tüketim değerlerine sahip buzdolabı modelleri bulunuyor. A enerji sınıfı en düşük enerji tüketimi/en yüksek verim ile çalışıyor. Çok düşük verimli ve yüksek verimli ürünler arasındaki enerji tüketim farkı ise kimi zaman %60’ın üzerine çıkıyor. Bu nedenle buzdolabı satın alırken ödeyeceğiniz faturaları düşünerek seçim yapmak bütçenizi rahatlatıyor.