Bilgisayar Sihirbazı

Bilgisayar Bulma Sihirbazı

Günümüzün en büyük ihtiyaçlarından biri bilgisayarlar, gün geçtikçe farklı ve gelişmiş özellikleriyle hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Bilgisayar, günümüzde her evin her ofisin hatta her bireyin en temel ihtiyacı haline gelirken sürekli gelişen ve kendi kategorisi içinde çok fazla çeşide sahip olan bir teknoloji harikası haline geldi bile. Sadece birkaç yıl öncesiyle bile kıyasladığımızda bilgisayar teknolojisinde büyük gelişmeler görebiliyoruz. PC teknolojisinin sahip olduğu aktif ve hızlı ilerleme sayesinde mevcut piyasada bilgisayar alternatifi oldukça arttı. İşte bu nedenle bilgisayar satın almadan önce gerekli bütün araştırmaları yapmak ve modeller arasında kıyaslamalar yapmak olmazsa olmazımız haline geldi. Bu ihtiyacı öngörerek sizler için bilgisayar bulucu aracını geliştirdik. İhtiyacınız olan bilgisayarı bulmanız için gerekli tüm bilgileri sizin için bir araya getirdik. Bilgisayar bulucu, bilgisayar kategorisi içinde sizin için en uygun bilgisayarı bularak size önermeyi hedefliyor.

Doğru Bilgisayarı Seçin

Gelişen teknoloji ve ihtiyaçlarla birlikte birçok bilgisayar çeşidi ve modeli hayatımıza girdi. Bu sebeple de kendimiz için en uygun bilgisayarı bulmak daha da zorlaşır hale geldi. Bilgisayar bulucu, yeni bir bilgisayar almadan önce dikkat etmeniz gereken tüm detaylara göre sizi yönlendirirken, gerçek ihtiyacınızı da fark etmenizi amaçlıyor. Bazılarımız için ihtiyaç hız olabilirken bazılarımız için uygun fiyatlı olması olabiliyor. Her ihtiyaca göre bilgisayar bulabileceğiniz Teknosa’da tek yapmanız gereken bilgisayar bulucu ile sorulara doğru cevapları vermek. Sonrasında ise cevaplarınıza göre farklılaşan ve size özel sunulan bilgisayar önerileri arasından dilediğinizi seçmek.

 

Neden Bilgisayar Bulucu Kullanmalısınız?

İhtiyacınıza en uygun bilgisayarı bulmak birçok seçeneğin arasında zor hale gelebilir. Bilgisayar Sihirbazı, uzmanlar tarafından en doğru sorular sorularak oluşturuldu. Dijital bir satış danışmanı olarak geliştirdiğimiz bilgisayar bulucunun 3 amacı var;

   ● Bir bilgisayar almadan önce sizin gerçek ihtiyacınızı anlamak ve fark ettirmek
   ● İhtiyacınıza göre seçenekleri filtrelemek
   ● Ve filtrelenen seçenekler arasında en uygun bilgisayarı bulmanızı sağlamak.

Hala sorularınız varsa ya da bilgisayarlarımızı daha yakından görmek, denemek istiyorsanız sizi mağazalarımıza bekliyoruz.

 

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Değişen bilgisayar fiyatları ve hızla gelişen bilgisayar özellikleri düşünüldüğünde ideal bir bilgisayara sahip olmak, üzerine düşünülmesi gereken bir konu oluyor. Bu yüzden piyasada bulunan onlarca marka ve yüzlerce ürün alternatifinden hangisini seçeceğinize bir türlü karar veremiyor ya da teknoloji hakkında yeterli bilginiz bulunmadığı için nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Eğer siz de masaüstü ve dizüstü bilgisayar önerileri konusunda yardıma ihtiyaç duyuyorsanız rehber niteliğindeki bu içerikten ve Teknosa’nın bilgisayar bulucu aracından faydalanabilirsiniz.

 

Hangi Amaçla Bilgisayar Almak İstiyorsunuz?

Bilgisayar seçerken cevabını bulmanız gereken ilk soruyu kullanım amacı oluşturuyor. En temel kriter olan kullanım amacını dikkate alarak bilgisayar çeşitlerini belirli başlıklar altında toplamak mümkün. Bunlar:

   ● Kompakt bilgisayar çeşitleri
   ● Oyun bilgisayarı çeşitleri
   ● Tasarım bilgisayarı çeşitleri
   ● İş bilgisayarı çeşitleri

Kompakt Bilgisayar Çeşitleri: Genellikle 10 inçten başlayıp 14 inçe kadar çıkan ekran boyutları, kolay taşınabilir, hafif ve ince yapılarıyla dikkat çeken kompakt dizüstü bilgisayarları daha çok internette gezinmek, görüntülü konuşma yapmak ya da ofis belgelerini düzenlemek için kullanabilirsiniz. Genellikle giriş seviyesi donanıma sahip oldukları için bütçe dostu sayılan bu bilgisayarların yüksek performanslı ve daha pahalı versiyonları da bulunuyor.

Oyun Bilgisayarı Çeşitleri: Kesintisiz oyun keyfi için yüksek donanıma ihtiyaç duyulması nedeniyle ortaya çıkan oyun bilgisayarları, 17 inç boyutlarında büyük ekranlara sahip olabildikleri gibi aydınlatmalı klavye ve benzeri donanımlar da içerebiliyor. Ayrıca oyun bilgisayarı fiyatları, diğer bilgisayar fiyatlarıyla karşılaştırıldığında çok daha yüksek bir aralıkta yer alıyor.

Tasarım Bilgisayarı Çeşitleri: Oyun bilgisayarları kadar olmasa da tasarım amaçlı bilgisayarlar da yüksek donanımlı cihazlar arasında yer alıyor. Kullanım amaçları daha çok Photoshop, 3ds Max gibi çizim ve dizayn programlarını kullanmak olanlar, ekran boyutu büyük olan bu masaüstü veya dizüstü bilgisayar modellerini tercih edebiliyor. Örneğin; Apple iMac ve iMac Pro bilgisayarlar, en çok tercih edilen tasarım bilgisayarları arasında bulunuyor.

İş Bilgisayarı Çeşitleri: Çoğunlukla ofislerde sabit şekilde kullanıldığı için masaüstü bilgisayar formuna sahip olan iş bilgisayarları, sunum yapanlar veya mobiliteye ihtiyaç duyanlar için dizüstü bilgisayar şeklinde de satışa sunulabiliyor. Online eğitim ve benzeri farklı amaçlar için de kullanılabilen iş bilgisayarları, genelde fiyat - performans açısından dengeli seçenekler içeriyor.

 

Hangi İşletim Sistemini Tercih Etmelisiniz?

Bilgisayar önerisi alırken bilgisayarın kullanım amacı kadar işletim sistemine de dikkat etmeniz gerekiyor. Hatta işletim sistemi, bazı durumlarda kullanım amacını doğrudan etkileyebiliyor. Piyasada bulunan bilgisayarlar büyük ölçüde Windows, MacOS ve FreeDOS olmak üzere üçe ayrılıyor. Hangisini tercih etmeniz gerektiği ise tamamen sizin beklentilerinize bağlı olarak şekilleniyor.

Örneğin; birçok programı çalıştırabilen, herhangi bir uyum sorunu yaratmayan ve yaygın olarak kullanılan bir işletim sistemi seçmek istiyorsanız siz de Windows işletim sistemini tercih edebilirsiniz. Ancak Windows işletim sistemi, herhangi bir donanım şartı olmaksızın tüm bilgisayarlara yüklenebildiği için özellikle giriş seviyesi bilgisayarlarda performans açısından bekleneni veremeyebilir.

Eğer beklentiniz piyasadaki diğer alternatiflere oranla daha hızlı, daha stabil bir işletim sistemiyse MacOS işletim sistemini kullanabilirsiniz fakat MacOS işletim sisteminin yalnızca Apple markalı bilgisayarlarda bulunduğunu da unutmamalısınız. Macbook ve iMac gibi Apple bilgisayarlar, Windows’un desteklediği her programı ve oyunu desteklemiyor.

Tüm bunların dışında bir alternatif kullanmak veya işletim sistemine kendiniz karar vermek istiyorsanız FreeDOS yüklü bilgisayarları değerlendirebilirsiniz. Birbirinden farklı işletim sistemlerini yüklemek ve kullanmak için uygun olan FreeDOS’lu bilgisayarların en önemli avantajını ise açık kaynaklı ücretsiz bir yazılımla geldikleri için diğer bilgisayarlara göre daha uygun fiyata sahip olmaları oluşturuyor.

 

Hangi Donanım Özelliklerine Önem Vermelisiniz?

Bilgisayarların performanslarını doğrudan etkiledikleri için donanım açısından en önemli üç unsuru sabit disk, işlemci ve RAM oluşturuyor. Sık sık karşılaşabileceğiniz HDD, SSD veya HHD gibi kısaltmalar ise sabit disk çeşitlerini meydana getiriyor. Sabit disk türleri arasında performans açısından en iyisi SSD olmakla beraber ardından HHD ve HDD geliyor. Diğer yandan fiyatı diğerlerinden yüksek olan sabit disk çeşidi de SSD sayılıyor.

Dünya genelinde farklı markalara ait işlemciler kullanılsa da ülkemizde en sık karşılaşılan işlemci markalarını Intel ve AMD oluşturuyor. Intel, hem dünyada hem Türkiye’de en yaygın kullanılan işlemci olmakla beraber AMD daha uygun fiyatlı seçenekler sunuyor. Bu yüzden aynı performansa sahip ancak daha uygun fiyatlı bilgisayarlar genellikle AMD işlemciye sahip oluyor.

Tıpkı işlemci gibi RAM değeri de bir bilgisayarın performansını doğrudan etkileyen faktörlerden biri sayılıyor. RAM değeri arttıkça bilgisayarın aynı anda farklı işlemler yapabilme kapasitesi de artıyor. Ek olarak harici disk ya da harici ekran kartı gibi sonradan bilgisayarınıza ekleyebileceğiniz donanımlarla da bilgisayarınızın performansını iyileştirebilirsiniz.

Son olarak Teknosa’nın masaüstü bilgisayar veya laptop bulucu aracı ile “Hangi bilgisayar?” sorusunun cevabına çok daha hızlı ve pratik bir şekilde ulaşabilmeniz de mümkün. Karşınıza çıkan basit seçeneklerden size en uygun olanları seçerek birkaç adımda tercih edebileceğiniz bilgisayar modellerini görüntüleyebilirsiniz. Böylece bilgisayarlar hakkında pek çok ayrıntıyı bilmeseniz dahi sizin için ideal bilgisayar modeline kolayca sahip olabilirsiniz. Ayrıca Teknosa’nın %100 müşteri memnuniyeti odaklı ve kaliteli hizmet anlayışından da faydalanabilirsiniz.

 
Devamını Göster