Akıllı Saat Satın Alma Rehberi

İçindekiler

Akıllı Saat Satın Alma Rehberi

Özellikleri ve tasarımları farklılık gösterse de tüm akıllı saatler hayatı organize etmeyi, zaman kazanmayı ve sağlık durumunu yakından takip etmeyi sağlıyor. Birçok akıllı saat modeli, kalp atış hızı sensörü ve uyku döngüsü gibi yerleşik sağlık ölçümlerine sahip oluyor. Bazı akıllı saat çeşitleri telefonun bir uzantısı olarak çalışırken, bazıları sağlık odaklı cihazlar olarak satışa sunuluyor. Peki, akıllı saat alırken göz önünde bulundurmanız gereken faktörleri biliyor musunuz? İşte ipuçları!

Akıllı Saat Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı saatler sayesinde zamanı kontrol altında tutmak artık çok kolay! Teknolojinin son harikalarından biri olan akıllı saat modelleri, işleri planlamayı ve spor saatlerini düzenlemeyi sağlayarak hayata dengeyi getiriyor. Ancak onlarca farklı akıllı saat modelinin arasında kendinizi kaybederek nihai kararı vermekte zorlanabilirsiniz. Akıllı saat modelleri arasında kararsız kalıyor ve her modelin farklı bir özelliğine gönlünüzü kaptırıyorsanız endişelenmeyin. Akıllı saat satın alma rehberimizle ihtiyaçlarınıza ve tarzınıza en uygun modeli kolayca bulacaksınız!

İşletim Sistemi ve Telefon Uyumluluğu

Akıllı saat modellerinin sunduğu tüm özellikleri etkili bir şekilde kullanabilmek için saati akıllı telefonla eşleştirmek gerekiyor. Bu nedenle satın alacağınız akıllı saatle mevcut telefonunuzun uyumluluğu büyük önem taşıyor. Örneğin; seçtiğiniz saat telefonunuzla eşleştiği takdirde gelen kısa mesajları hızlı bir şekilde yanıtlayabiliyor ve telefon aramalarına cevap verebiliyorsunuz. Dolayısıyla telefonunuzun işletim sistemine bağlı olarak ilk seçimi iOS veya Android saatler arasında yapmanız gerekiyor.

Şöyle düşünün, Google Wear sistemi şu anda yalnızca Android cihazlarla çalışıyor. Bunun yanı sıra Apple Watch yalnızca iOS işletim sistemiyle tam uyum sağlıyor. iPhone için önceden yüklenmiş Apple Watch uygulamasını App Store’da bulabilirsiniz. Buradan favori iOS uygulamalarının saat sürümlerini yükleyebilir veya saatiniz için yeni uygulamaları keşfedebilirsiniz. App Store, oyunlardan kondisyon izleme uygulamalarına ve en çok kullanılan üretkenlik araçlarına kadar pek çok uygulamayı içeriyor.

content 1

OLED ve LCD Ekran

Akıllı saat modellerinin pek çoğu fotoğrafları, uygulamaları ve diğer içerikleri daha zengin renklerde görüntülemenizi sağlayan LCD veya OLED ekran kullanıyor. LCD ekran cihazların verimliliğini artırsa da daha kısa pil ömrüne neden olabiliyor. Bazı akıllı saat modellerinin pili birkaç güne kadar dayanabiliyor. Fakat uzun bir pil ömrü istiyorsanız siyah beyaz bir ekranı tercih edebilirsiniz.

Akıllı saat modellerinde daha ince tasarımlara imza atabilmek için LCD ekranlar yerine OLED ekranlar da kullanılıyor. Apple, birinci nesil Apple Watch akıllı saatini olabildiğince ince yapmak adına ilk OLED ekranı geliştirmişti. Samsung ise ilk OLED akıllı saati olan Galaxy Gear’ı 2013 yılında üretmişti.

Dokunmatik Ekran

Akıllı saatte dokunmatik ekran kullanımı gereksiz görülebiliyor. Ancak bildirimleri yanıtlamak, mesajlara cevap vermek veya dinlediğiniz şarkıyı değiştirebilmek için dokunmatik ekran elzem bir ihtiyaç. Apple Watch modelleri bir kaydırma hareketiyle kolayca kapatılabilen bildirimlerle dokunmatik ekran kullanımını kolaylaştırıyor. Bununla birlikte Apple Watch modellerinde sağ taraftaki yan düğme denetim masası uygulamalarını hızlı bir şekilde erişmeyi sağlıyor. Bu sayede saatin Wi-Fi bağlantısı, pil seviyesi, ses düzeyi ve daha birçok temel özelliği kolayca kontrol edilebiliyor. Yan düğmenin hemen üzerindeki Digital Crown ise ana ekrana dönmeyi ve açık uygulamaların hepsini tek ekranda görmeyi sağlıyor.

Samsung Galaxy Watch modelleri ise dokunmatik ekrana ek olarak menüler arasında gezinmek için döndürülen bir çerçeve sunuyor. Bu sayede açık uygulamalar ve sık kullanılan araçlar arasında hızlı bir geçiş yapılabiliyor.

Tasarım ve Kişiselleştirme

Akıllı saatler her yeni modelde çeşitli kayış seçenekleri ve mevcut kayışları başka bir seçenekle değiştirme olanağı sunuyor. Cihazınızın görünümünü kişiselleştirmeye önem veriyorsanız markaların sundukları tasarım olanaklarına da göz atmalısınız. Günümüzde akıllı saat satın almadan önce çok sayıda özelleştirme seçeneği sunuluyor. Yani saati satın alma sırasında kordon rengi ve malzemesinin yanı sıra kadran rengi, kaplama ve boyut seçilebiliyor.

Saati bileğe takmanın kolaylığı kadar saatin rahatlığının da çok önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. Açmak ve kapatmak için çok fazla güç gerektiren hantal tokalara sahip akıllı saatlerden kesinlikle kaçınmalısınız. Yeni çıkan birçok akıllı saatte standart tokalar kullanılıyor. Bu saatler gittikçe incelip küçülürken kordonlar da bileğe tam oturuyor.

content 1

Uygulama Desteği

Akıllı saat kategorisi gün geçtikçe yüksek performanslı modellerle gelişip büyüyor. Artık akıllı saatlerde telefon ve tabletlerde kullanılan pek çok uygulama bulunuyor. Apple Watch, 20 binden fazla uygulamayla şimdiye kadarki en kapsamlı uygulama listesine sahip markalar arasında başı çekiyor. App Store’un ardından Google Store da kullanıcılarına binlerce farklı uygulama seçeneği sunuyor.

Fitness Özellikleri (Adım sayma, kalp atış hızı, EKG, SpO2 ve GPS)

Akıllı saat üreticileri, dikkat çeken fitness özelliklerini yeni modellere entegre ederek spor ve sağlık durumu izlemelerini hayatın bir parçası haline getiriyor. Bazı akıllı saat modelleri etkinlik takibi için telefona bağlanma ihtiyacı duysa da çoğunda adım sayma için yerleşik bir pedometre bulunuyor. Her akıllı saatte yerleşik bir kalp atış hızı monitörü de bulunuyor. Nabız monitörlerine ek olarak bazı modellerde GPS sistemi bulunuyor. Bu sayede kaybolsanız dahi mevcut konumunuzu görebiliyor ve bu konumu acil durum kişilerinizle paylaşabiliyorsunuz.

EKG ve SpO2 izleme gibi diğer özellikler de sizin için önem taşıyor olabilir. Bazı yeni akıllı saatler FDA onaylı EKG sensörlerine sahip oluyor. EKG’ler atriyal fibrilasyon belirtilerini tespit edebiliyor. SpO2 izlemesi, uyku apnesi belirtileri veya diğer olası solunum yolları sorunları için kandaki oksijen seviyelerini okuyabiliyor.

Pil Ömrü ve Şarj Etme

Apple Watch ve Samsung Galaxy Watch modelleri başta olmak üzere birçok akıllı saatte kablosuz şarj özelliği bulunuyor. Bu sayede cihazı doğrudan bir şarj cihazına bağlamak gerekmiyor. Bunun yerine cihaz, bir şarj diskinin üzerine düz bir şekilde durarak şarj oluyor. Pil ömrü ve şarj etme özellikleri saati işlevsel bir şekilde kullanabilmek adına son derece önemli.

Uzun pil ömrü sunan akıllı saat modelleriyle bir günü dolu dolu aktivitelerle geçirebilirsiniz. Günlük rutininizin yoğunluğuna bağlı olarak saatinizle kalp ritminizi ölçebilir, mesajları yanıtlayabilir, kaç kilometre yürüdüğünüzü görebilir, geçtiğiniz yolları inceleyebilir, sesli not alabilir ve takviminizi düzenleyebilirsiniz.

content 1

Su Geçirmezlik Özelliği

Akıllı saati su sporları sırasındaki performansını ölçmek için kullanmak istiyorsanız su geçirmezlik özelliğini mutlaka incelemelisiniz. Bazı saat modelleri yalnızca el yıkama ve duş alma gibi günlük aktivitelere uyum sağlarken bazı akıllı saat modelleri havuzda ve denizde de kullanılabiliyor.

Akıllı Saat için Ayırdığınız Bütçe

Akıllı saat modelleri geniş bir fiyat aralığında yer alıyor. Bu saatlerin fiyatları öncelikle markaya ve modelin sunduğu özelliklere bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Örneğin; SIM kartıyla uyumlu akıllı saat modelleri diğer modellere kıyasla çok daha yüksek fiyatlı olabiliyor. Bununla birlikte düşmeyi algılayan, otomatik olarak nabız ölçen veya herhangi bir kaza anında ilk yardım servisini arayan saat modelleri de üst segment modeller arasında yer alıyor.

Akıllı saatlerin dayanıklılığı, su geçirmezlik özelliği, kişiselleştirme imkanları, ince ve hafif tasarımları da nihai fiyatı etkiliyor. Eğer yalnızca saate bakmak, mesajları hızlı bir şekilde yanıtlamak ve ne kadar yürüdüğünüzü görmek istiyorsanız uygun fiyatlı modelleri tercih edebilirsiniz. Ancak yaptığınız sporu en ince ayrıntısına kadar takip etmek, günün her anında saati kullanmak, kaza ve düşme algılama gibi özelliklere sahip olmak istiyorsanız akıllı saat alışverişine daha yüksek bir bütçe ayırmanız gerekiyor.

Çocuklara Akıllı Saat Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Zamanı takip etmek artık sadece yetişkinlerin değil, çocukların da parmaklarının ucunda! Akıllı saatler, teknolojiyi çocukların yaşamına entegre ederken ebeveynlerin yüreklerini ferahlatmaya da yardımcı oluyor. Nitekim çocuklar için geliştirilen akıllı saat modelleri sayesinde ebeveynler, çocuğun nerede olduğunu takip edebiliyor ve tıpkı cep telefonuyla olduğu gibi çocukla iletişim kurabiliyor. Buyurun, çocuklara akıllı saat alırken dikkat edilmesi gereken noktaların üzerinden birlikte geçelim!

Saatin Takacak Kişi için Uygun Olması

Akıllı çocuk saati almaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken ilk adım saatin çocuk için yeterince uygun olup olmadığını incelemek olmalı. Bildiğiniz üzere çocuklar birçok eşyadan kısa sürede sıkılabiliyor. Zaman zaman eşyalara sizin istediğiniz kadar özen de göstermiyorlar. Ayrıca çocuklar oyun oynarken akıllı saatlerini çıkarıp bir yerde unutabiliyor. Bu gibi durumları en aza indirmek için alacağınız akıllı saati çocuğun yaşına ve ilgisine uygun olarak seçmeniz gerekiyor.

Öncelikle akıllı çocuk saatinin boyutu çocuğun bileğini rahatsız etmeyecek şekilde olmalı. Bu sayede çocuğun saati bileğinden çıkarma isteğini azaltabilirsiniz. Bunun yanı sıra saat alırken çocuğunuzun sevdiği renklere yönelebilirsiniz. Böylelikle çocuk akıllı saati daha çabuk benimseyebiliyor.

Akıllı Çocuk Saatleri ve Sahip Olduğu Özellikler

Akıllı çocuk saatleri de tıpkı yetişkinler için üretilen saatler gibi farklı özelliklere sahip olabiliyor. Aynı markanın dahi birçok farklı özellik sunan modelleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle akıllı saat alışverişine başlamadan önce ihtiyaçlarınızı net şekilde belirlemelisiniz. Nitekim akıllı saatlerin kimisi Wi-Fi bağlantısına sahipken kimisi sahip olmayabiliyor. Akıllı saat alışverişinin ardından mağdur olmamak ve aldığınız akıllı çocuk saatini en verimli şekilde kullanabilmek için saatin sahip olduğu özellikleri iyi araştırmanız gerekiyor.

Gelin, alışverişe başlamadan önce akıllı çocuk saatini tam olarak nasıl kullanacağınızı birlikte belirleyelim. Akıllı saati yalnızca çocuğunuzla iletişim kurmak için satın almak istiyorsanız SIM kartıyla uyumlu modellere göz atabilirsiniz. Ancak bazı ebeveynler sesli konuşmanın yanı sıra çocuklarıyla görüntülü bir şekilde de konuşmak istiyor. Bu durumda kameraya sahip akıllı çocuk saatlerini incelemek gerekiyor. Bunun yanı sıra çocuğunuzun anlık konumunu takip etmek istiyorsanız GPS özelliği bulunan bir model tercih etmelisiniz.

Birbirinden farklı özelliklere sahip akıllı çocuk saatlerini seçerken önceliklerinizi belirledikten sonra saatlerin yaş aralıklarını incelemeniz gerekiyor. Bu sayede en uygun seçimi yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken özelliklerden bir diğeri ise akıllı çocuk saatinin dayanıklılığı. Çocuklarınız oyun oynarken veya hoplayıp zıplarken sahip oldukları aksesuarları düşürebiliyor ya da çeşitli yerlere çarpabiliyor.

Bu gibi durumlarda mağduriyeti ve hasarı en aza indirebilmek için seçeceğiniz akıllı çocuk saatinin olabildiğince dayanıklı ve uzun ömürlü bir model olmasına özen gösterebilirsiniz. Alacağınız akıllı saatin garanti belgesinin uzun süreli olmasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Böylelikle saat hasar gördüğünde garanti belgesiyle sorunu giderebilirsiniz.

content 1

Takacak Çocuk için Saat Özelliklerinin Kolay Kavranabilir Olması

Saati siz seçiyor olsanız da çocuğunuzun kullanacağını unutmamalısınız. Nitekim akıllı çocuk saati aldıktan sonra en önemli kısım çocuğun saatin dinamiklerini anlayabilmesi oluyor. Akıllı saatin sahip olduğu tüm özellikleri kullanabilmeniz için çocuğunuza saatin kullanımını net bir şekilde anlatmanız gerekiyor.

Kullanımı kolay ve pil ömrü uzun akıllı saat modellerini tercih ederek çocuğunuzla her an ve her yerde rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz. Seçtiğiniz akıllı saatin Türkçe dil desteği sunup sunmadığını da mutlaka kontrol etmelisiniz. Ayrıca yetişkin saatlerinde olduğu gibi çocuk saati alırken de cihazın su geçirmezlik oranını mutlaka incelemelisiniz.

Akıllı Saat Kaç Yaş için Uygun?

Akıllı saat modelleri geniş bir yaş aralığına hitap ediyor. Ancak çocukların akıllı saati rahat ve doğru bir şekilde kullanabilmesi için okumayı öğrenmiş olmaları gerekiyor. Dolayısıyla akıllı saat modelleri 6 yaş ve üzeri çocuklar için uygun teknolojik cihazlar arasında yer alıyor. Bununla birlikte çocuklar okuma ve yazma bilmese dahi uygulamaların logolarını öğrenerek akıllı saatleri kullanabiliyor. Bu durumda saatin çocuğun bileğine oturup oturmadığını kontrol edebilir, çocuğun saati ne derece kullanabildiğini inceleyebilirsiniz.

6 ila 12 yaş aralığındaki çocuklara, çocuklar için özel olarak üretilen saat modellerini almalısınız. Ancak 12 yaş ve üzeri çocuklar yetişkinler için geliştirilen saatleri daha verimli kullanabiliyor. Özellikle çocuğunuz spor faaliyetleriyle ilgileniyorsa akıllı saat yalnızca bir iletişim aracı olmaktan çıkıp çocuğunuzun fiziksel aktivite performansını ölçen bir araca dönüşüyor.

Akıllı Saat Markaları Nelerdir?

Günümüzde en popüler giyilebilir teknoloji ürünlerinden biri olan akıllı saat modelleri, farklı zevklere ve farklı standartlara hitap eden markalar tarafından üretiliyor. Bu saatlerin bazıları toplumun geniş bir kesiminin ihtiyaçlarını karşılarken, bazıları daha çok profesyonel sporculara sesleniyor. Akıllı saat markaları aşağıdaki gibi sıralanıyor:

content 1

Apple Watch Serisi

Apple Watch serisi, iOS cihazlarıyla tam entegrasyon sağlayarak geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor. Apple Watch SE modeli daha uygun fiyatıyla toplumun geniş bir kesimini kucaklıyor. Bu modelde retina ekran, yüksek ve düşük kalp atış hızı bildirimi, düzensiz ritim bildirimi ve döngü izleme gibi sağlık özellikleri bulunuyor. Aynı zamanda acil bir durumda uluslararası arama yapma, düşme algılama ve trafik kazası algılama özelliklerine de sahip. 50 metreye kadar suya dayanıklı bir tasarım sunan Apple Watch SE, günlük işlerinizi planlamanıza, sağlık ve fitness verilerinizi izlemenize yardımcı oluyor.

Apple Watch Series 9 ve Apple Ultra 2 modelleri, hep açık retina ekranıyla sizi asla yalnız bırakmıyor. Apple Watch SE’nin sağlık özelliklerine ek olarak bu iki model kandaki oksijen seviyesini ölçmeyi ve EKG çekmeyi sağlıyor. Sıcaklık algılama ve geriye dönük yumurtlama zamanı tahminleriyle daha kapsamlı bir döngü kaydı sunuyor. Apple Watch Series 9 modeli 50 metreye kadar, Apple Watch Ultra 2 ise 100 metreye kadar suya dayanıklı bir kullanım vadediyor. Apple akıllı saat modelleriyle daha kaliteli bir yaşam mümkün!

Samsung Galaxy Watch Serisi

Samsung Galaxy Watch modelleri, Android cihazlarla uyumlu, geniş bir özellik yelpazesine sahip olan popüler akıllı saat seçenekleri arasında yer alıyor. Bu serideki saatler hem spor hem de günlük kullanıma uygun olacak şekilde tasarlanıyor. Galaxy Watch 6 ile Galaxy Watch Pro 5 modelleri Super AMOLED ekran teknolojisiyle rakiplerinden ayrılıyor. Galaxy Watch modelleri akselerometre, barometre, kalp sensörü, jiroskop sensörü ve kalp atış hızı sensörüyle sağlık durumuna ilişkin kullanışlı veriler paylaşıyor. 7 GB üzeri depolama seçeneği sunan bu saat modellerinin bluetooth ve Wi-Fi bağlantısı da bulunuyor.

Huawei Watch Serisi

Huawei Watch GT4 ve Huawei Watch GT3 modelleri AMOLED ekranlarıyla hayatınıza renk katıyor. Bluetooth ile arama özelliği sunan bu modeller 30 metreye kadar suya geçirmez özelliğine de sahip. Nabız ritmi, kalp atış hızı ve döngü takvimi gibi sağlık durumuna ilişkin sunduğu verilerle daha düzenli ve dengeli bir hayat tarzı benimsemenize yardımcı oluyor. Egzersiz modu sayesinde yürüyüş, koşu, bisiklet ve yüzme gibi sporları birbirinden ayıran Huawei akıllı saat modelleri uzun pil ömrüyle de dikkat çekiyor.

Xiaomi Mi Watch Serisi

Mi Watch modelleri 100’den fazla saat şekliyle kişiselleştirilmiş bir saat kullanımı sunuyor. Yüksek çözünürlüklü ve her zaman açık ekranıyla zamanı bildirmekten asla yorulmuyor. Kandaki oksijen seviyesini ölçebilen ve 24 saat boyunca kalp atış hızını kaydeden Mi Watch modelleri; uyku takibi, stres izleme ve vücut enerjisi verileriyle de dikkat çekiyor. 117 farklı spor moduyla her spor aktivitesinde motivasyonunuzu artırmaya yardımcı oluyor. 16 günlük ultra uzun pil ömrüyle sizi hiçbir zaman yalnız bırakmıyor.

Hayatınızı organize etmek ve zamanı en verimli şekilde kullanmak bir tık uzağınızda. İhtiyaçlarınıza en uygun akıllı saat modelini Teknosa’da bulabilir, güvenli alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz!